Aktualności

XI Forum Assistance: Innowacje technologiczne – szanse i wyzwania

Europ Assistance Polska wraz ze Związkiem Banków Polskich zorganizowała jedenastą edycję Forum Assistance. Odbyła się ona 17 maja. Prawie stu ekspertów z branży ubezpieczeniowej, bankowej i leasingowej omawiało najnowsze trendy technologiczne w usługach finansowej oraz szanse i wyzwania, jakie stoją przed branżą w kontekście wprowadzania innowacyjnych rozwiązań.

- Modele biznesowe i usługi instytucji finansowych, które sprawdzały się w dotychczasowych warunkach rynkowych, w obliczu rosnącej roli nowoczesnych technologii muszą jeszcze bardziej ewoluować w stronę innowacji. Cieszymy się, że w tym roku podczas konferencji zaprezentowali się wiodący eksperci oraz analitycy z branży bankowo-ubezpieczeniowej, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami. Mamy nadzieję, że szeroko omawiane w tym roku zagadnienia dotyczące innowacji technologicznych w usługach finansowych będą źródłem inspiracji dla branży – powiedział Ryszard Grzelak, prezes zarządu Europ Assistance Polska, która wspólnie ze Związkiem Banków Polskich była organizatorem Forum.

Podczas obrad przyjrzano się innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym funkcjonującym w polskim sektorze bankowym, który jest zaliczany do najnowocześniejszych w Europie. Inicjatywy banków w tym zakresie przedstawił Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP. W dyskusji zwrócono także uwagę na to, iż z jednej strony sektor bankowy dąży do nowoczesnych rozwiązań, z drugiej musi dostosować się do rekomendacji i regulacji prawnych. Swoimi doświadczeniami  w tym zakresie podzielił się Jan van der Saar, Innovation Project Manager w  Banku Zachodnim WBK, który przedstawił dylematy, z jakimi mierzą się „innowacyjne” banki.  

Underwriting w erze cyfrowej to kolejny temat dotyczący innowacyjnego podejścia do usług finansowych. Iain Woodward, Senior Underwriting Manager z Europ Assistance Irish Branch, omówił proces digitalizacji z punktu widzenia branży ubezpieczeniowej, w tym możliwości pokrywania nowych ryzyk przez ubezpieczyciela. Z kolei Piotr Siciak, dyrektor w KPMG, poruszył coraz popularniejszy temat cyfryzacji pracy i rozwiązań związanych z automatyzacją procesów i ich implementacji w branży finansowej. Omówił praktyczne rozwiązania i korzyści, jakie płyną z RPA (Robotic Process Automation), oraz modele operacyjne  pozwalające na wyręczenie lub wsparcie pracowników przez technologię.  

Wszystkie tematy poruszone podczas spotkania były podstawą do dyskusji i wymiany doświadczeń w ramach panelu poświeconego innowacjom technologicznym w branży finansowej. Moderatorem debaty byli Ryszard Grzelak i Norbert Jeziolowicz, dyrektor Związku Banków Polskich. W debacie wzięli udział Iain Woodward, Tomasz Dymowski, dyrektor Departamentu Zarządzania Ofertą Produktową Raiffeisen Polbank, Garry Fuller, Head of International Business Development CACI Dublin (Credit Agricole Creditor Insurance) i Jan van der Saar.

Podczas Forum podkreślano również, że rozwój branży pod kątem innowacji technologicznych możliwy jest jedynie przy optymalizacji procesów związanych z  cyberbezpieczeństwem i zwiększenia świadomości użytkowników. Prezentacja przeprowadzona przez Justynę Niebutkowską, zastępcę PR&Marketing Managera w Europ Assistance Polska zaznajomiła uczestników z wynikami badania na temat świadomości i obaw Europejczyków związanych z zagrożeniami cybernetycznymi. Badanie zostało przeprowadzone w sześciu europejskich krajach (Polsce, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Belgii i Niemczech) i dotyczyło zachowań podejmowanych w internecie,  używanych zabezpieczeń, obaw zawiązanych z korzystaniem z internetu, a także potrzeby ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi.

- Wyniki badania pokazują, że Europejczycy wykorzystują internet do odwiedzania stron www i wysłania maili, a z sieci najczęściej korzystają w domu. Okazuje się, że tylko 42% osób obawia się różnych zagrożeń związanych z używaniem internetu. Co ciekawe, Polacy znaleźli się na ostatnim miejscu – 3/4 z nas w ogóle nie obawia się takich sytuacji – powiedziała Justyna Niebutkowska. – Budowanie świadomości zagrożeń jest rolą każdej instytucji, która zarządza danymi klienta, zwłaszcza instytucji finansowych. W sytuacji cyberataku klient zazwyczaj nie wie, co zrobić, do kogo się zwrócić i z jakiej pomocy skorzystać. Warto, aby instytucje finansowe mogły zaoferować swoim klientom ochronę właśnie na taką okoliczność – zaznaczyła.

Forum Assistance organizowane jest od 2007 roku i każdego roku gromadzi ponad 100 ekspertów branży ubezpieczeniowej i bankowej. Corocznie konferencja koncentruje się wokół aktualnych trendów rynkowych z branży bancassurance. Partnerem medialnym wydarzenia była „Gazeta Ubezpieczeniowa”.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: EAP)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.