Aktualności

Wystartował zespół roboczy ds. polis z UFK

27 marca w Ministerstwie Sprawiedliwości (MS) doszło do pierwszego posiedzenia zespołu roboczego, który zajmie się nadużyciami związanymi ze sprzedażą polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Na pierwszym posiedzeniu przedstawiono propozycje zmian legislacyjnych, które mają zapobiec powtórzeniu się nieprawidłowości.

Powstanie zespołu to efekt spotkania, które miało miejsce 8 grudnia ubiegłego roku, zorganizowanego z inicjatywy stowarzyszenia „Przywiązani do polisy”*. – Cieszę się, że możemy kontynuować naszą współpracę. Zidentyfikowaliśmy problem, teraz musimy przygotować konkretne zmiany legislacyjne i podjąć konieczne działania – powiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł.

- Jeśli jest tyle skarg, tyle podejrzeń o nadużycia, musimy pokazać, że to eldorado się skończyło – podkreślił Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Będą zmiany ustawowePodczas spotkania przedstawiono propozycje dokonania zmian w kilku ustawach, między innymi o działalności ubezpieczeniowej i dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Nowe przepisy mają zmierzać do ułatwienia klientom firm ubezpieczeniowych składania reklamacji, usprawnić funkcjonowanie pozwów zbiorowych, przeciwdziałać blokowaniu postępowań przez ubezpieczycieli, objąć prawami konsumenckimi drobnych przedsiębiorców, a także określić precyzyjnie, co jest, a co nie jest dozwolonym produktem ubezpieczeniowym.

Wśród przedstawionych propozycji znalazły się również: wprowadzenie ustawowego limitu opłat pobieranych w przypadku wypowiedzenia przez konsumenta umowy ubezpieczenia, ograniczenie wysokości prowizji dla pośredników w sprzedaży „uefek”, wprowadzenie listy produktów ubezpieczeniowych, których nie wolno oferować konsumentom, czy zakaz pobierania przez ubezpieczycieli opłat z góry.

Zespół roboczy zajmie się teraz analizą przedstawionych propozycji.

Wznowienie postępowańPodczas spotkania głos zabrali także przedstawiciele Prokuratury Krajowej, którzy poinformowali o rezultatach kwerendy postępowań prowadzonych w sprawie polis z UFK, które w przeszłości zostały umorzone lub odmówiono ich wszczęcia, zleconej po ubiegłorocznym spotkaniu przez prok. Michała Ostrowskiego, dyrektora Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej PK. Reprezentanci prokuratury ujawnili, że w wyniku kwerendy wiele postępowań zostało wznowionych.

W posiedzeniu wzięli też udział reprezentanci Ministerstwa Finansów, Biura Rzecznika Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, stowarzyszenia „Przywiązani do polisy”, a także prawnicy z kancelarii pomagających poszkodowanym.

*http://gu.com.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.