Aktualności

Właściciel Getin Banku oskarżył przewodniczącego KNF

Leszek Czarnecki właściciel Getin Noble Banku i Idea Banku, złożył do prokuratury zawiadomienie, w którym oskarża przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego o złożenie propozycji korupcyjnej. UKNF w oświadczeniu stwierdził, że odczytuje działania Czarneckiego jako „próbę wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż”. Premier Mateusz Morawiecki wezwał szefa KNF do natychmiastowych wyjaśnień oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji w związku z doniesieniami medialnymi na ten temat – informują media.

Według „Gazety Wyborczej”, Marek Chrzanowski miał oferować przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln zł. „GW” napisała, że rozmowa odbyła się w marcu 2018 r., a 7 listopada pełnomocnik Czarneckiego zawiadomił prokuraturę.

Według UKNF, to próba wywierania wpływu na Komisję Nadzoru Finansowego poprzez szantaż, o czym świadczyć ma brak niezwłocznego powiadomienia prokuratury w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego KNF. W oświadczeniu Urząd stwierdził, że informacja zawarta w publikacji „GW ", pochodząca od Leszka Czarneckiego, dotycząca zaoferowania przez przewodniczącego KNF przychylności dla Getin Noble Banku w zamian za ok. 40 mln zł jest nieprawdziwa i że Marek Chrzanowski podjął kroki prawne w związku „z fałszywymi oskarżeniami” oraz „ze zniesławieniem mającym na celu utratę zaufania publicznego”.

- Premier wezwał do natychmiastowych wyjaśnień szefa KNF oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji na temat tych enuncjacji prasowych, czy w związku z enuncjacjami prasowymi, które dzisiaj się pojawiły - powiedział na antenie radia RMF FM szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk. Podkreślił, że „jeżeli potwierdziłyby się informacje medialnie”, to „zostaną wyciągnięte konsekwencje i nie będzie żadnej taryfy ulgowej”.
(AM, źródło: „GW”, RMF FM, KNF, stooq.pl)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.