Aktualności

USA: Huragan Harvey może słono kosztować

Huragan Harvey, który w miniony weekend uderzył w amerykański stan Texas, wyrządził ogromną liczbę szkód. Ich wartość jest jeszcze nieustalona.

Wstępne szacunki strat spowodowanych przez huragan w południowym Teksasie mówią o kwocie 24 mld USD z tytułu szkód wiatrowych. Problem w tym, że Harvey, który początkowo był huraganem czwartej kategorii pod względem siły wiatru (prędkość wiatru osiągała 209 km na godzinę), w sobotę wieczorem czasu polskiego stał się burzą tropikalną. Towarzyszące jej ulewne deszcze wywołały gigantyczną powódź, która może spowodować straty rzędu nawet 40 mld USD.

Sytuację pogarsza fakt, że ulewy mają jeszcze potrwać kilka dni – podaja media.
Obecnie nie wiadomo, jakie koszty z tytułu żywiołu poniosą ubezpieczyciele i reasekuratorzy. Według poniedziałkowej wypowiedzi anonimowej przedstawicielki Hannover Re, mającej dostęp do wstępnych danych szacunkowych, „w przypadku huraganu Harvey jesteśmy daleko od skali Katriny i Sandy”. Dodała, że dotychczasowe straty są szacowane na mniej niż 3 mld dolarów. Zaznaczyła, że przemysł wciąż szacuje straty, a żywioł jeszcze nie ustał. Zdaniem Chucka Watsona z Enki Research, firmy modelowania katastroficznego, koszt Harveya może wynieść 30 mld USD, ze względu m.in. zalanie sieci energetycznej, transportu i innych elementów, które wspierają sektor energetyczny w regionie. Z kolei David Havens, analityk ubezpieczeniowy w Imperial Capital, powiedział, że ostateczna suma może wynosić nawet 100 miliardów dolarów. Zdaniem Watsona mniej niż jedna trzecia strat (ok. 27%) prawdopodobnie będzie ubezpieczona. Aon Plc w ostrzeżeniu dla klientów napisał, że szacowanie szkód potrwa kilka tygodni, ale już dziś wiadomo, że „wysoka część szkód gospodarczych spowodowanych zalaniem nie zostanie pokryta”. Już w piątek William Blair & Co., firma zajmująca się branżą papierów wartościowych, poinformowała, że skutkiem Harveya mogą być straty ubezpieczone rzędu 25 mld USD, jeśli okaże się on huraganem kategorii 3. Z kolei według szacunków JP Morgan, ubezpieczone szkody mogą sięgnąć nawet 20 mld USD.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Insurance Journal, Bloomberg, Forsal.pl, PAP, „PB“, Dziennik Związkowy)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.