Aktualności

UOKiK wziął stronę konsumentów toczących spór z mBankiem

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) w swoim szóstym istotnym poglądzie uznał za niedozwolone postanowienie w umowie walutowego kredytu hipotecznego mBanku dotyczące ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jeżeli sąd potwierdzi stanowisko szefa Urzędu, to bank zwróci konsumentom-powodom pobraną składkę.

Istotny pogląd dotyczył sporu konsumentów spłacających kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego z mBankiem. Klienci banku domagają się zwrotu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Ich zdaniem postanowienie stosowane przez mBank zostało wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych (nr 6068). Po analizie dokumentów prezes Urzędu uznał racje powodów.

– Nasze wątpliwości budzi przede wszystkim brak ważnych dla klientów informacji np. o ich prawach, obowiązkach i o tym, kto jest rzeczywistym beneficjentem ochrony ubezpieczeniowej. Dlatego uznaliśmy, że postanowienie stosowane przez mBank jest niedozwolone – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Zdaniem Urzędu, kwestionowane postanowienia są z kilku powodów sprzeczne z dobrymi obyczajami. Po pierwsze, obciążają konsumenta kosztami, ale z ich treści nie wynika, kto skorzysta z ubezpieczenia, a po drugie – klienci nie zostali poinformowani o możliwym ryzyku regresu w stosunku do nich. UOKiK zwrócił uwagę, że taka informacja miała duże znaczenie dla kredytobiorców, ponieważ oznaczała, iż ubezpieczyciel po wypłaceniu odszkodowania dysponuje prawem do jego zwrotu od konsumentów.

Urząd uznał również, że na podstawie klauzul stosowanych przez mBank klienci musieliby opłacić składkę, nawet gdyby spłacili wymaganą część kredytu. Bank w takiej sytuacji mógł żądać zwrotu składki od ubezpieczyciela, ponieważ ochrona ubezpieczeniowa nie była już potrzebna, natomiast kredytobiorcy nie mieli takiej możliwości.

UOKiK przypomniał, że w razie podzielenia przez sąd jego argumentów i uznania, iż kwestionowane postanowienia są niedozwolone, nie będą one wiążące dla konsumentów w całym okresie obowiązywania umowy. W takiej sytuacji mBank będzie musiał oddać powodom składki za ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Urząd przypomniał również, iż ocena prawna przedstawiona przezeń nie może stanowić odniesienia dla innych spraw, które pozornie mogą wydawać się podobne. W każdym przypadku prezes UOKiK ocenia stan faktyczny i prawny, orzecznictwo w danej sprawie oraz wniosek skierowany przez powodów.

Spór konsumentów spłacających kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka szwajcarskiego z mBankiem toczy się w Sądzie Rejonowym w Warszawie.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.