Aktualności

UOKiK: Podwyżki w „komunikacji” nie były efektem zmowy

Przyczyną widocznego w ostatnich latach wzrostu cen komunikacyjnych ubezpieczeń OC i AC nie były nielegalne działania. Podwyżki wynikały z rosnących kosztów działalności i pogarszających się wyników finansowych towarzystw ubezpieczeń – wynika z badania rynku przeprowadzonego przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) pod kątem potencjalnej zmowy cenowej.

- Nasze zainteresowanie rynkiem OC i AC związane było z okresem gwałtownych wzrostów cen polis komunikacyjnych. Sprawdziliśmy działania 27 przedsiębiorców na przestrzeni ostatnich lat. Zebrane materiały nie wykazały, że przyczyną wzrostu cen była zmowa, czyli nielegalne działanie. Podwyżki wynikały przede wszystkim z rosnących kosztów działalności i pogarszających się wyników technicznych towarzystw ubezpieczeniowych – podkreślił Marek Niechciał, prezes Urzędu.

UOKiK podkreślił w raporcie, że podwyższenie kosztów działalności wynikało przede wszystkim ze zmian w otoczeniu prawnym towarzystw, wśród których największe znaczenie miały wyroki sądowe korzystne dla konsumentów. Istotnym bodźcem były również czynniki ekonomiczne, takie jak wzrost cen napraw pojazdów i usług medycznych, a także zwiększony ruch polskich pojazdów za granicą, gdzie wyrządzenie szkody jest średnio bardziej kosztowne, czy też czynniki ogólnogospodarcze, jak stopy procentowe bądź podatki bankowe.

W raporcie UOKiK stara się odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego zakłady przez długi czas nie dostosowywały swoich cen do rosnących kosztów działalności. Jako jeden z głównych czynników Urząd wskazał odwrócony cykl produkcyjny, przez który ceny oparte są na szacunkowych przyszłych kosztach, a nie na faktycznych kosztach działalności.

W badaniu starano się również zweryfikować, czy gwałtowne podwyżki nie były efektem zmowy. UOKiK nie pozyskał żadnych bezpośrednich dowodów na to, że na rynku zawarto antykonkurencyjne porozumienie. Raport zauważa także, iż grupą konsumentów, która najbardziej odczuła podwyżki, byli młodzi kierowcy, gdyż wiek i doświadczenie wpływały na ceny OC w dużo większym stopniu niż inne czynniki, takie jak rodzaj posiadanego samochodu, miejsce zamieszkania czy wcześniejsza wypadkowość. Kierowcy 20-letni odnotowali większe podwyżki składek – zarówno relatywnie, jak i w wartościach absolutnych – niż kierowcy z wyższych kategorii wiekowych.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 29 z datą wydawniczą 16 lipca.

Raport jest dostępny pod adresem:
https://uokik.gov.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.