Aktualności

UNIQA: Spadła sprzedaż, ale wzrosły zarobki

Utrzymująca się wojna cenowa na rynku majątkowym oraz ograniczenia w sprzedaży polis życiowych ze składką jednorazową spowodowały, że kwartalny przypis polskiego biznesu UNIQA był niższy od uzyskanego rok wcześniej. Mimo to ubezpieczyciel miał powody do satysfakcji, gdyż jego zarobki były wyraźnie wyższe od ubiegłorocznych.

Na koniec marca 2015 r. UNIQA Polska legitymowała się wynikiem sprzedażowym brutto w łącznej wysokości 337 mln zł. Był to rezultat o 8% niższy od osiągniętego w analogicznym okresie 2014 r. (368,2 mln zł). Ze spadkiem przypisu składki korespondował znaczący wzrost zarobków: kwartalny zysk brutto uplasował się na poziomie 16,3 mln zł (7,2 mln zł rok wcześniej), natomiast zysk netto sięgnął 11 mln zł (5,4 mln zł na dzień 31 marca ub.r.).

Działalność non-lifeMajątkowa UNIQA TU zamknęła pierwszy kwartał tego roku zyskiem brutto na poziomie 15,62 mln zł, czyli ponad dwukrotnie wyższym (+117,92%) w porównaniu z 7,17 mln zł osiągniętymi rok wcześniej. Z kolei wynik netto wyniósł 12,27 mln zł, co oznaczało wzrost o +125,73% rok do roku (5,44 mln zł w I kw. 2014 r.).

- Rok 2014 był najlepszym rokiem w naszej historii, jeśli chodzi o zysk. W tym roku także chcemy poprawić nasze wyniki. Pierwszy kwartał tego roku pokazuje, że jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu – mówi Andrzej Jarczyk, prezes UNIQA w Polsce.
Ubezpieczyciel podkreśla, że udało mu się poprawić wynik finansowy pomimo spadku sprzedaży. Głównymi czynnikami wzrostu zarobków była struktury portfela oraz ścisła kontrola kosztów.

Kwartalny przypis składki brutto majątkowej spółki UNIQA wyniósł 295,42 mln zł, o -5,53% mniej niż rok wcześniej (309,53 mln zł). Według towarzystwa spadek sprzedaży był efektem utrzymującej się silnej konkurencji cenowej w sektorze non-life. Największa obniżka przypisu składki miała miejsce w segmencie komunikacyjnym, choć ubezpieczyciel zastrzegł, iż w tym przypadku sporą rolę odegrała też planowa eliminacja z portfela nierentownych ryzyk.

- Równocześnie stale ulepszamy naszą ofertę i stąd wprowadziliśmy nowy wariant w AC – MIDI, oparty na formule all risk, który jest jednym z najkorzystniejszych na rynku – mówi Andrzej Jarczyk.

UNIQA podkreśliła, że ubezpieczenia komunikacyjne stanowią coraz mniejszą cześć jej portfela – w pierwszym kwartale udział „komunikacji” wyniósł 38,7%, podczas gdy jeszcze 12 miesięcy wcześniej plasował się na poziomie 45,7%.

Wyraźnie poprawił się też wynik techniczny UNIQA, który na koniec marca wyniósł +1,02 mln zł. Rok wcześniej towarzystwo odnotowało stratę na poziomie -4,64 mln zł. Przez pierwsze 3 miesiące 2015 r. spółka wypłaciła 163,21 mln zł odszkodowań i świadczeń brutto (144,48 mln zł rok wczesniej,+12,96% r/r).

- UNIQA skupia się na utrzymaniu wzrostu w liniach produktowych gwarantujących rentowność. I to się udaje. W dalszym ciągu rozwijane są ubezpieczenia dla sektora korporacyjnego, czego efektem był 11% wzrost przypisu w tym sektorze. Również w ubezpieczeniach mieszkaniowych spółka zanotowała 12% wzrost sprzedaży – mówi Andrzej Jarczyk.

Rosnąca rentowność działalności przyczynia się do dalszego wzmocnienia wskaźników bezpieczeństwa UNIQA TU. Na dzień 31 marca 2015 r. UNIQA TU spełniała wszystkie ustawowe wymogi bezpieczeństwa – margines wypłacalności był pokryty z nadwyżką 171,2 mln zł, podobnie jak rezerwy techniczne – o 263,5 mln zł.

Działalność życiowaW I kw. tego roku UNIQA TUnŻ zebrała w sumie 41,53 mln zł składek brutto, o -29,23% mniej niż rok wcześniej (58,68 mln zł). Według towarzystwa spadek był efektem ograniczeń w ofercie produktów ze składką jednorazową. Jednocześnie spółka rozwijała sprzedaż produktów ze składką regularną. Wskaźnik wzrostu przypisu z tego typu polis uplasował się na poziomie 28,8% r/r (30,6 mln zł wobec 23,8 mln zł przed rokiem). Najwyższym tempem wzrostu – ponad 81% – legitymowały się produkty oferowane we współpracy z instytucjami finansowymi. Dynamiczny rozwój sprzedaży odnotowano też w pozostałych liniach produktowych: 24% w umowach typu unit-linked i 9% w ubezpieczeniach grupowych oraz terminowych ubezpieczeniach na życie.

- UNIQA w ramach ubezpieczeń grupowych na życie chroni już ponad 100 tys. pracowników w prawie 6 tys. firm. W pierwszych miesiącach roku do naszych klientów dołączyli m.in. pracownicy WZK w Mielcu – 2500 pracowników i członków ich rodzin – mówi Andrzej Jarczyk.

Produkty ze składką jednorazową przyniosły spółce 10,9 mln zł przypisu w I kw. 2015 r. (43,9 mln zł rok wcześniej).

Kwartalny zysk finansowy brutto UNIQA TUnŻ wyniósł 0,65 mln zł, wobec 0,06 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku (+909,37% r/r). Z kolei zysk netto osiągnął poziom 1,28 mln zł (0,02 mln zł rok wcześniej). Wynik techniczny wyniósł 0,66 mln zł, wobec 0,16 mln zł w I kw. ub.r. Przez 3 miesiące tego roku spółka wypłaciła brutto 33,17 mln zł odszkodowań i świadczeń, o -19,02% mniej niż przed rokiem (40,96 mln zł)
Na dzień 31 marca 2015 r. margines wypłacalności był pokryty z nadwyżką w wysokości 19 mln zł, nadwyżka środków własnych na pokrycie kapitału gwarancyjnego wynosiła 37 mln zł natomiast rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe były pokryte aktywami o 49 mln zł wyższymi.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.