Aktualności

UNIQA: Rok dynamicznego wzrostu sprzedaży

W ubiegłym roku spółki UNIQA w Polsce zebrały 1,44 mld zł składek brutto. Był to rezultat o jedną czwartą lepszy od uzyskanego w 2015 r. Na ten wynik zapracowały obie spółki grupy, ponieważ wzrost przypisu był w głównej mierze efektem rosnącej sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych oraz polis na życie ze składką jednorazową. Wartość wypłaconych odszkodowań i świadczeń brutto wzrosła o 4% rok do roku, natomiast zysk finansowy brutto według międzynarodowych standardów rachunkowości (MSR) był o 60% niższy niż po 12 miesiącach 2015 r.

- 2016 rok był niewątpliwie jednym z najtrudniejszych w ostatnich latach dla branży ubezpieczeniowej. Zarówno ze względu na wzrost cen ubezpieczeń komunikacyjnych, jak i wejście w życie nowego prawa, rekomendacji, ugód i zaleceń dotyczących branży – przypomniał Jarosław Matusiewicz, prezes UNIQA Polska.

- W 2016 roku sporo działo się w ubezpieczeniach na życie. Ubezpieczyciele dostosowywali się zarówno do wymogów UOKiK w zakresie produktów inwestycyjnych, jak i do rekomendacji KNF dotyczących badania adekwatności produktu oraz rekomendacji dotyczącej systemu zarządzania produktem. Rozpoczęli i zakończyli porozumieniem rozmowy z UOKiK w zakresie aktywnych umów ubezpieczenia na życie z UFK i obniżenia dla tych umów tzw. opłat likwidacyjnych. Na początku 2016 roku weszły także istotne z punktu widzenia ubezpieczeń na życie prokonsumenckie zmiany w ustawie o działalności ubezpieczeniowej – uzupełnił.

Działalność non-lifeW 2016 roku majątkowa spółka UNIQA zebrała 1,11 mld zł – o 10,35% więcej niż w 2015 r. (1,01 mld zł). Tylko w IV kwartale przypis wzrósł o 13,9%. – W biznesie majątkowym o wzroście sprzedaży decydowała głównie rosnąca sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych – podkreślił Jarosław Matusiewicz, prezes UNIQA Polska.
Składka z komunikacyjnych ubezpieczeń OC wzrosła o 30,5% (393,66 mln zł, wobec 305,08 mln zł rok wcześniej), a z ubezpieczeń AC – o 24,9% (202,91 mln zł, wobec 162,47 mln zł). Wzrósł też przypis z assistance (+36,7% r/r) oraz wypadkowych (+6,7% r/r).

W ubezpieczeniach majątkowych – po słabym początku roku – w IV kw. UNIQA uzyskała wzrost na poziomie 7,4%. W tym okresie o prawie 40% wzrosła również sprzedaż wprowadzonego w ub.r. pakietu dla małych i średnich przedsiębiorstw Twój Biznes Plus, ubezpieczeń mieszkań (+9,2% r/r). UNIQA odnotowała też 5% wzrost w segmencie ubezpieczeń dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

- W dalszym ciągu UNIQA – podobnie jak cały rynek – musi mierzyć się z problemem rosnącego poziomu średniej szkody rzeczowej w komunikacji. Rośnie także liczba szkód osobowych zgłaszanych zarówno z nowego portfela, jak i historycznego – do 20 lat wstecz, co dziś umożliwia prawo. Te czynniki negatywnie wpływają na poziom szkodowości i w znacznym stopniu „konsumują” pozytywny wpływ rosnących cen na wynik techniczny ubezpieczeń komunikacyjnych – mówi Jarosław Matusiewicz.

Rosnący poziom odszkodowań w ubezpieczeniach komunikacyjnych był głównym czynnikiem decydującym o pogorszeniu wyników finansowych UNIQA. Zysk finansowy netto za rok 2016 liczony według MSR wyniósł 13,67 ml zł, wobec 48,42 mln zł osiągniętego rok wcześniej (-71,77% r/r). Według PSR wynik finansowy netto spadł z 31,35 mln zł do 3,4 mln zł (-89,15% r/r). Wynik techniczny uplasował się na poziomie -32,07 mln zł (-23,01 mln zł przed rokiem). Firma wypłaciła 706,93 mln zł odszkodowań i świadczeń brutto (684,91 mln zł w roku poprzednim,+3,21% r/r).

Działalność życiowaZ kolei życiowa UNIQA zebrała w ub.r. 329,37 mln zł – ponad dwukrotnie więcej niż  w roku poprzednim (141,7 mln zł, +132,42% r/r). Wartość uzyskanej składki regularnej wyniosła 116,5 mln zł i była o 7,2% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku. Wzrost można zaobserwować w przypadku wszystkich kluczowych linii produktowych, w tym 16,6% wzrost w indywidualnych ubezpieczeniach na życie, jak również 8,6% wzrost sprzedaży grupowych ubezpieczeń pracowniczych. Produkty ze składką jednorazową przyniosły spółce w 2016 roku 212,8 mln zł przypisu, wobec 33 mln zł rok wcześniej.

- W ubiegłym roku wprowadziliśmy ubezpieczenie unit-linked UNIQAtowa Strategia, które oferowane jest przez doradców Raiffeisen Banku. Ubezpieczenie spotkało się z dużym zainteresowaniem klientów – m.in. ze względu na jego atrakcyjną konstrukcję. W ubezpieczeniu nie ma zaszytej opłaty likwidacyjnej, a do tego koszt ochrony ubezpieczeniowej jest niski, a zakres szeroki – szczególnie w porównaniu z innymi tego typu produktami dostępnymi na rynku – powiedział Jarosław Matusiewicz.

Rok 2016 roku był okresem wzmożonych prac nad rozwojem oferty ubezpieczeniowej. UNIQA wprowadziła dwa nowe produkty, w tym roczne, terminowe ubezpieczenie „Spokojne Życie” z dodatkową umową na wypadek zachorowania na raka oraz indywidualne ubezpieczenie na życie „Pakiet Bezpieczeństwa”, składające się w jednym z wariantów z 31 ryzyk chroniących ubezpieczonego i jego bliskich.

- Do osiągnięcia wyższego niż obserwowany w poprzednich latach wyniku finansowego spółki życiowej przyczyniły się efektywne procesy oceny ryzyka, pozwalające osiągnąć wzrosty sprzedaży produktów ze składką regularną przy jednoczesnym zachowaniu ich rentowności. Poza tym wpływ na wynik miała także ścisła kontrola poziomu ponoszonych kosztów i optymalizacja procesów biznesowych – mówi podkreślił Jarosław Matusiewicz.
Zysk finansowy brutto UNIQA TUnŻ liczony według MSR wyniósł 7,22 mln zł (7,02 mln zł rok wcześniej, +2,75% r/r) i jest to najlepszy wynik w historii spółki. Zysk netto wyniósł natomiast 5,21 mln zł (5,65 mln zł przed rokiem, -7,86% r/r). Zysk brutto liczony wg PSR również wyniósł 7,22 mln zł (7,04 mln zł w 2015 r., +2,56% r/r), natomiast zysk netto osiągnął poziom 5,21 mln zł (5,66 mln zł w poprzednim roku, -8,05% r/r).
Wynik techniczny towarzystwa wyniósł 7,31 mln zł, co było osiągnięciem wyraźnie lepszym od odnotowanego w roku poprzednim (6,87 mln zł). Ubezpieczyciel wypłacił 170,32 mln zł odszkodowań i świadczeń brutto (159,22 mln zł w 2014 r.).
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.