Aktualności

UNIQA Polska: Zyskowne półrocze

Prawie 32 mln zł zysku brutto, o blisko jedną czwartą więcej niż przed rokiem, 709 mln zł składki brutto i trzykrotna poprawa wyniku technicznego – to najbardziej charakterystyczne elementy podsumowania finansowego pierwszego półrocza spółek UNIQA w Polsce.

Majątkowe UNIQA TU zebrało w I poł. 2018 r. składkę brutto na poziomie 648,8 mln zł. Był to rezultat o 11,3% wyższy od odnotowanego w analogicznym okresie 2017 roku. Zakład podkreśla, że wzrost dotyczył wszystkich istotnych linii biznesowych. Sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych zwiększyła się o 12,3% r/r, głównie za sprawą wzrostu w segmencie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

W liniach majątkowych i osobowych składka wzrosła o 10,2% dzięki poprawie wyników w segmentach ubezpieczeń: mieszkaniowych, wypadkowych oraz assistance, technicznych, majątkowych związanych z sektorem mieszkalnictwa, gwarancjach finansowych oraz polisach Twój Biznes Plus adresowanych do sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

- Najwyższą dynamikę wzrostu zanotowaliśmy w ubezpieczeniach technicznych – 154%. Jest to efektem podpisania kilku dużych umów w segmencie korporacyjnym. Spore wzrosty notujemy także w gwarancjach finansowych. A dzięki wprowadzeniu nowego pakietu ubezpieczeń dla wspólnot mieszkaniowych pozyskaliśmy w tym roku już kilka tysięcy nowych wspólnot mieszkaniowych – mówi Adam Łoziak, wiceprezes UNIQA ds. sprzedaży.

Półroczna szkodowość brutto wyniosła 62,4% i była niższa od ubiegłorocznej (63,6%). Według UNIQA doszło do tego za sprawą poprawiających się wyników szkodowości ubezpieczeń komunikacyjnych.

- Dynamiczny wzrost sprzedaży w rentownych ubezpieczeniach majątkowych przy poprawiającej się rentowności ubezpieczeń komunikacyjnych pozwolił na uzyskanie w pierwszym półroczu 2018 r. zysku technicznego w kwocie 20,6 mln zł. Czyli czterokrotnie wyższego do uzyskanego w analogicznym okresie roku ubiegłego (5,1 mln zł) – mówi Anna Demczenko, wiceprezes UNIQA ds. finansowych.

Zysk finansowy brutto liczony według międzynarodowych standardów rachunkowości wyniósł 29,5 mln zł i był o 21% lepszy od wyniku uzyskanego rok wcześniej (24,5 mln zł). Zysk netto to z kolei 23,6 mln zł, wobec 19,5 mln zł na koniec czerwca ub.r. UNIQA TU wypłaciło prawie 350 mln zł w formie odszkodowań i świadczeń z ubezpieczeń majątkowych.

Biznes życiowyUNIQA TUnŻ realizowała strategię sprzedaży rentownych produktów ze składką regularną. Łączna wartość składki przypisanej wyniosła 60,2 mln zł, wobec 452,1 mln zł rok wcześniej.
- Obserwowany w pierwszym półroczu 2018 roku spadek składki przypisanej wynika w głównej mierze z planowanego wycofania ze sprzedaży produktów ze składką jednorazową. Składka zebrana w pierwszym półroczu 2018 roku w całości pochodzi z produktów ze składką regularną. Największy wzrost sprzedaży odnotowują indywidualne produkty na życie – mówi Anna Demczenko.

Wynik finansowy brutto towarzystwa, liczony według międzynarodowych standardów rachunkowości, wyniósł 2,4 mln zł, wobec 1,6 mln zł przed rokiem, a wynik netto – 1,9 mln zł wobec 1,2 mln rok wcześniej.

- Poprawa wyniku finansowego jest efektem poprawy szkodowości w ubezpieczeniach grupowych pracowniczych, ścisłej kontroli poziomu ponoszonych kosztów oraz optymalizacji procesów biznesowych – dodaje Anna Demczenko.

Wypłacalność II Obie spółki UNIQA w Polsce utrzymują wysoki współczynnik wypłacalności SCR. W przypadku spółki majątkowej współczynnik wynosił 153,7% na koniec czerwca 2018 r. Dla życiowego biznesu ukształtował się na poziomie 275,8%. Oba współczynniki są powyżej ich docelowego poziomu zapisanego w strategii ryzyka, czyli 150% dla spółki majątkowej i 175% dla życiowej.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: UNIQA Polska)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.