Aktualności

UNIQA Polska: Coraz bliżej europejskiej średniej w „mieszkaniówce”

Ponad trzy czwarte mieszkających w domach uczestników badania ARC Rynek i Opinia zrealizowanego na zlecenie UNIQA Polska* przyznało, że ma wykupione ubezpieczenie. Identyczną deklarację złożyło dwie trzecie ankietowanych właścicieli mieszkań. Ubezpieczyciel szacuje, że ponad 70% nieruchomości mieszkalnych w Polsce jest objętych ochroną w ramach polisy.

- Dane Komisji Nadzoru Finansowego pokazały, że liczba czynnych polis mieszkań i domków letniskowych przekroczyła – po raz pierwszy – 10 mln w 2015 roku. Była o 9% wyższa niż rok wcześniej. Gdy porównać to z ogólną liczbą mieszkań w Polsce według danych GUS, to – jak wynika z naszych szacunków – objętych ubezpieczeniem jest już ponad 70% nieruchomości w Polsce. Jeszcze rok wcześniej było to 68%, a w 2010 roku zaledwie 50% – mówi Adam Łoziak, wiceprezes UNIQA Polska.

– To dobra informacja. Pokazuje, że doganiamy kraje Europy Zachodniej, gdzie chronione jest nawet ponad 90% nieruchomości. Wynika to zaś z rosnącej zamożności Polaków, ale także z obowiązku ubezpieczenia mieszkania przy kredycie hipotecznym – zaznacza.

Szacunki UNIQA Polska znalazły potwierdzenie w badaniach przeprowadzonych na jej zlecenie przez ARC Rynek i Opinia. Z odpowiedzi ankietowanych wynika, że o ubezpieczenie domu lub mieszkania zadbało odpowiednio 76 i 66% badanych. Co ciekawe, do braku polisy przyznało się jednie 19% właścicieli domów. W przypadku lokatorów mieszkań odsetek ten był wyższy i wyniósł 26%.

56% badanych zamieszkałych domach wskazało, że w ostatnim czasie wydało na polisę między 201 a 500 zł. Do wydatku przekraczającego 500 zł przyznało się 28% respondentów z tej grupy. Z kolei 43% ankietowanych lokatorów mieszkań przeznaczyło na ubezpieczenie między 101 a 200 zł, a po 22% zadeklarowało wydatki rzędu 201-300 zł oraz ponad 300 zł.

- Podobnie wygląda sytuacja, gdy przyjrzymy się portfelowi klientów UNIQA Polska, którzy posiadają ubezpieczenie Twój Dom Plus. Przeciętnie nasz klient wydaje na ubezpieczenie domu nieco ponad 300 zł rocznie, a na ubezpieczenie mieszkania mniej niż 200 zł – mówi Adam Łoziak. – Klienci coraz bardziej świadomie wybierają ochronę ubezpieczeniową. Chcą płacić za to, czego naprawdę potrzebują – zaznacza.
Ale i tak lokatorzy chcieliby, żeby ich polisy kosztowały jak najmniej. Prawie połowa badanych osób mieszkających w domach (47%) chciałaby wydawać na ubezpieczenie do 200 zł. 18% byłoby gotowych zapłacić 201-300 zł, 7% od 301 do 500 zł, a jedynie 1% byłby skłonny do zakupu polisy za ponad 500 zł. Z kolei 59% lokatorów mieszkań chciałoby płacić maksymalnie 100 zł. 26% zaakceptowałoby stawkę rzędu 101-200 zł, 9% mogłoby wydać 201-300 zł, a jedynie 1% ponad 300 zł.

- Często przy wyborze ubezpieczenia kierujemy się ceną. Gdy dojdzie jednak do szkody, wcześniejsza pozorna oszczędność może przynieść katastrofalne skutki. Cena powinna być jednym z wielu elementów branych pod uwagę. Najlepszym rozwiązaniem jest przestudiowanie zakresu ochrony i wybór najlepszego dla siebie wariantu. Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych oferują także ubezpieczenie od wszystkich ryzyk, które jest najpełniejszą formą ochrony – mówi Leon Pierzchalski, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Majątkowych UNIQA. – Nie bez znaczenia jest także proces likwidacji szkód – podkreśla.

Do najczęstszych szkód, do których dochodzi w mieszkaniach i domach, UNIQA Polska zalicza zalanie, uderzenie pioruna i inne przepięcia w sieciach elektrycznych, które prowadzą np. do uszkodzenia sprzętu elektronicznego. W domach i mieszkaniach dochodzi także do wybuchu gazu i pożarów. W zależności od regionu, ryzykiem może być powódź lub podtopienie spowodowane ulewnymi deszczami czy topniejącym śniegiem.
- Dawno nie było w Polsce dużej i spektakularnej powodzi, o której byłoby głośno w mediach. I dobrze. Jednak usypia to naszą zapobiegliwość. A przecież w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z dużą liczbą lokalnych podtopień czy nagłych wichur, które powodowały liczne szkody majątkowe o znacznej wartości dla Polaków – mówi Adam Łoziak. – To efekt zmian klimatu i warto się od tych ekstremów pogodowych ubezpieczyć. W przeciwnym razie trzeba liczyć się z tym, że za ewentualne szkody trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni – dodaje.

Z szacunków PIU wynika, że około 60% budynków jednorodzinnych i 40% budynków wielorodzinnych jest ubezpieczanych od powodzi. Także ponad 90 proc. budynków rolnych jest ubezpieczonych od tego ryzyka.
*Badanie Omnibus zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie UNIQA Polska. Próba, reprezentatywna dla populacji ogólnopolskiej w wieku 18-69 lat, wyniosła N=4005. W tym mieszkańcy domów stanowili 47 proc., a mieszkań – 53 proc. Zaproszenia do udziału w badaniu wysyłane zostały do uczestników panelu badawczego należącego do ARC Rynek i Opinia – epanel.pl
Badanie zostało zrealizowane w dniach 23 września – 12 października 2016 r.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.