Aktualności

UNIQA: Podwyżki cen motorem wzrostu w „komunikacji”

Podwyżki stawek oraz powolne odchodzenie od wojny cenowej w „komunikacji” sprawiły, że po raz pierwszy od wielu miesięcy wzrosła wartość składki z ubezpieczeń komunikacyjnych zbieranej przez UNIQA.

Przez 3 miesiące tego roku zakład zebrał ponad 89 mln zł z OC dla kierowców – o 16% więcej niż przed rokiem (76,64 mln zł). Z kolei w AC składka wzrosła o 23,5%, z 41,75 mln zł na koniec marca ub.r. do 51,59 mln zł rok później. Wzrosty są przede wszystkim efektem wyższej średniej składki oraz pozyskiwania nowych klientów.

- Cieszą nas duże wzrosty w ubezpieczeniach komunikacyjnych, które świadczą o słabnącej wojnie cenowej na rynku, w której UNIQA nie brała czynnego udziału. Od początku tego roku obserwujemy stopniowy wzrost cen polis komunikacyjnych – podkreśla Andrzej Jarczyk, prezes spółek UNIQA w Polsce.

– Historycznie najgorszy wynik techniczny z ubezpieczeń komunikacyjnych w 2015 r. wymusił na ubezpieczycielach zmianę strategii sprzedażowej. Nie bez znaczenia była także rola Komisji Nadzoru Finansowego, w tym list wysłany do nadzorowanych firm w sprawie cen na rynku polis OC i AC – dodaje. Szef zakładu przyznaje jednocześnie, że nie jest to jednak całkowity koniec wojny cenowej na rynku. Jej efekty wciąż są widoczne w ubezpieczeniach majątkowych. Dodatkowo doszło do ze stagnacji w zakresie nowych inwestycji w Polsce – zarówno centralnych, jak i lokalnych.

Reszta biznesu majątkowegoRównolegle ze wzrostem sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych wzrósł przypis z assistance (+107%) oraz wypadkowych (+1,2%).

W sumie w I kw. 2016 roku spółka majątkowa UNIQA zebrała 289,2 mln zł składek brutto. Oznacza to 2,1% spadek w porównaniu z trzema pierwszymi miesiącami 2015 r. (295,4 mln zł). Ubezpieczyciel tłumaczy, że obniżka jest w głównej mierze konsekwencją spadku w ubezpieczeniach majątkowych. Firma zastrzega jednocześnie, że ubiegłoroczny przypis został zawyżony przez dwie duże umowy budowlano-montażowe.

UNIQA TU kontynuuje proces optymalizacji poziomu kosztów, czego efektem było zmniejszenie kosztów administracyjnych o 16% w porównaniu z I kw. 2015 r. Równocześnie musi mierzyć się również z problemem rosnącego poziomu średniej szkody rzeczowej oraz osobowej. Stąd też wziął się wzrost łącznej wartości odszkodowań i świadczeń wypłaconych brutto (198,12 mln zł wobec 163,21 mln zł przed rokiem).

W pierwszym kwartale 2016 roku majątkowa spółka UNIQA osiągnęła dodatni wynik techniczny, który wyniósł 1,15 mln zł i był lepszy od uzyskanego rok wcześniej o 12% (1,02 mln zł). Natomiast niższy poziom dochodów z lokat, wynikający z niskiego poziomu stóp procentowych, spowodował, że zysk finansowy brutto według MSR w kwocie 11,42 mln zł był o ponad 5,5 mln zł niższy od wyniku uzyskanego 12 miesięcy wcześniej (17 mln zł).

Działalność życiowa: poprawa zyskownościInna sytuacja miała miejsce w biznesie życiowym. Zysk finansowy brutto UNIQA TUnŻ za pierwszy kwartał 2016 roku wyniósł 1,59 mln zł – 2,5-krotnie więcej niż na koniec marca ub.r. (0,64 mln zł). Ubezpieczyciel tłumaczy, że poprawa zysku była możliwa dzięki ścisłej kontroli kosztów, optymalizacji procesów biznesowych oraz rozwojowi sprzedaży produktów ze składką regularną.

Łączna wartość składki przypisanej wyniosła 28,6 mln zł, wobec 41,5 mln zł w analogicznym okresie 2015 roku. Spadek wynikał głównie z redukcji poziomu składki dla produktów ze składką jednorazową, w tym zakończenie sprzedaży produktów typu polisa lokacyjna oraz produktów typu unit-linked ze składką jednorazową.

Wartość przypisanej składki regularnej wyniosła 27,3 mln zł (30,6 mln zł przed rokiem). Spółka odnotowała 16,9% wzrost w indywidualnych ubezpieczeniach na życie. Dynamicznie rozwijała się także sprzedaż ubezpieczeń pracowniczych.

- W pierwszych miesiącach tego roku wprowadziliśmy do oferty nowe indywidualne produkty - Spokojne Życie i Pakiet Bezpieczeństwa. Chcemy intensywnie rozwijać sprzedaż ochronnych, prostych produktów życiowych i pierwsze wyniki potwierdzają słuszność przyjętej strategii – mówi Andrzej Jarczyk.

W sumie przez pierwsze trzy miesiące 2016 roku UNIQA w Polsce zebrała 317,78 mln zł składek brutto – o prawie 6% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (336,96 mln zł).
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.