Aktualności

UFG: Zmiany w składzie rady

29 czerwca odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Członków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. ZZC UFG rozliczyło ubiegły rok i przeprowadziło wybór czterech członków rady Funduszu.

Wybory do rady Funduszu wynikały z upływu kadencji trzech jej członków oraz rezygnacji jednej z osób zasiadających dotychczas w składzie organu. Na kolejną trzyletnią kadencję wybrani zostali ponownie: Paweł Bisek, doradca grupy VIG w Polsce, Grzegorz Kulik, wiceprezes zarządu Allianz Polska, oraz Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali. Pierwszy z wymienionych ponownie został przewodniczącym rady, natomiast drugi – wiceprzewodniczącym. Ponadto w związku z rezygnacją z członkostwa w radzie UFG Marcina Warszewskiego na jego miejsce wybrany został (do czerwca 2018 roku) Piotr Zadrożny, prezes zarządu TUZ TUW.

ZZC UFG zatwierdziło również sprawozdanie z działalności UFG za 2016 rok i udzieliło absolutorium zarządowi i radzie. Ze sprawozdania wynika, że nieubezpieczeni i niezidentyfikowani sprawcy wypadków drogowych kosztowali UFG ponad 103,8 mln zł*. Tyle ostatecznie wyniosły w ub.r. odszkodowania wypłacone przez Fundusz ofiarom tych wypadków – o blisko 5% więcej niż rok wcześniej. W tym czasie zgłoszonych zostało prawie 6,5 tys. szkód za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych i nieznanych kierujących (mniej o 5%).

UFG finansowany jest m.in. ze składek firm oferujących obowiązkowe polisy OC: komunikacyjne i rolne (po 1,3% składki przypisanej brutto z w/w ubezpieczeń). W 2016 r. łączne wpływy Funduszu z tego tytułu wyniosły 162 mln zł (+36% r/r) i stanowiły 45% przychodów UFG. Pozostałą ich część stanowiły przychody z kar za brak obowiązkowego OC oraz regresy od nieubezpieczonych sprawców – 186,9 mln zł (w ujęciu memoriałowym).
*Łączne koszty kompensacji (wypłacone odszkodowania wraz ze zmianą stanu rezerw) przekroczyły 155 mln złotych.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.