Aktualności

UFG: Wypadków mniej, a wypłaty rosną

Łączna wartość odszkodowań i świadczeń wypłaconych w ubiegłym roku przez ubezpieczycieli z tytułu wypadków drogowych wyniosła 10,5 mld zł, o ponad 3% więcej niż w 2017 r.* – wynika z wstępnego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), przygotowanego na podstawie danych z ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych.

- Statystyki ubezpieczycieli pokazują, że dynamika wartości ich wypłat za szkody na drodze rośnie szybciej niż dynamika liczby pojazdów przybywających na polskich drogach – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Dlatego jest mało prawdopodobne, by odnotowywana przez policję stopniowa poprawa bezpieczeństwa na drogach spowodowała istotne obniżenie cen polis OC w dłuższej perspektywie  – dodaje.

Z policyjnych statystyk wynika, że kolejny już rok spada liczba wypadków na drogach. W ubiegłym roku odnotowano ich 31,4 tys., wobec 32,8 tys. w roku poprzednim (-4% r/r). Spadek nastąpił mimo rosnącej liczby pojazdów poruszających się po naszych drogach, czego dowodem jest wzrost liczby aktywnych polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm.), która zwiększyła się o 4% r/r, do 24,6 mln szt., na koniec 2018 r. A mimo to ubezpieczyciele wypłacają coraz więcej z tytułu zdarzeń drogowych. Najdynamiczniej rosną odszkodowania za szkody majątkowe wypłacane z OC ppm. Z danych ubezpieczycieli w ogólnopolskiej bazie polis OI UFG wynika, że w 2018 roku towarzystwa wypłaciły blisko 5 mld zł z tego tytułu, o 7% więcej niż rok wcześniej*.

- Na tę sytuację składa się kilka czynników. Przede wszystkim poszerza się katalog świadczeń, które muszą spełnić ubezpieczyciele komunikacyjni w ramach polis OC, jak choćby zapewnienie poszkodowanym auta zastępczego na czas naprawy pojazdu – mówi Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes UFG. – Nie bez znaczenia dla wzrostu wypłat są też coraz popularniejsze cesje roszczeń z tych polis na rzecz warsztatów naprawczych. Dokonując takiej cesji, poszkodowany często nie zdaje sobie sprawy, że pomimo iż jego auto jest już naprawione, nabywca cesji może jeszcze zażądać dodatkowych kwot od ubezpieczyciela, znacznie przekraczających rzeczywisty koszt naprawy tego samochodu. Na wyższe wypłaty wpływa też na pewno to, że jeździmy coraz lepszymi autami, których naprawa jest droższa – wyjaśnia.

Odszkodowania z tytułu OC ppm., łącznie ze świadczeniami za szkody osobowe, wyniosły w minionym roku 6,2 mld zł (+3% r/r). W tym czasie zakłady ubezpieczeń wypłaciły 4,3 mld zł z AC (+4% r/r). Rekordowymi miesiącami, jeśli chodzi o największą liczbę wypadków i w efekcie szkód zgłaszanych do ubezpieczycieli, były październik i maj: zgłoszono z nich 149,1 tys. szkód z OC ppm. oraz 147,4 tys. z AC W. Najmniej wypadków, z których zgłoszone zostało roszczenie, wydarzyło  się w listopadzie – w tym miesiącu odnotowano łącznie 118,8 tys. szkód z OC i AC.

***

*Bez kosztów likwidacji szkód i rezerw na niewypłacone odszkodowania.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: UFG)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.