Aktualności

UFG: TFG ruszy już we wrześniu

Prezydent podpisał ustawę powołującą Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG)*. Nowa instytucja działać będzie w strukturach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), pilnującego już szczelności systemu obowiązkowych ubezpieczeń komunikacyjnych OC.

- Formalnie Turystyczny Fundusz Gwarancyjny powołany zostanie z dniem wejścia w życie podpisanej przez prezydenta nowelizacji ustawy o usługach turystycznych. Mamy nadzieję, że nastąpi to we wrześniu – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes zarządu UFG, w którego strukturach będzie działać TFG (jako wyodrębniony rachunek w Funduszu). – Już teraz jesteśmy gotowi organizacyjnie  do realizacji nowych zadań – dodaje.

Zgodnie z nowymi przepisami biura podróży będą płacić składki na TFG – w zależności od rodzaju wykupionej imprezy turystycznej – w wysokości od 0 do maksymalnie 30 zł od każdego klienta. Ostateczne wysokości składek zostaną określone w odpowiednim rozporządzeniu. – Prawdopodobnie w grudniu touroperatorzy zaczną wpłacać do TFG składki od klientów wycieczek zagranicznych. Dokładna data będzie znana po ogłoszeniu noweli ustawy w Dzienniku Ustaw – wyjaśnia Elżbieta Wanat-Połeć.

*Podpisana przez Prezydenta nowelizacja ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wejdzie w życie czternaście dni po publikacji jej treści w Dzienniku Ustaw.

Cały artykuł zostanie opublikowany na ostatniej stronie „Gazety Ubezpieczeniowej” nr 35 z datą wydawniczą 30 sierpnia.
AM

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.