Aktualności

UFG: Rośnie liczba wypadków z nieubezpieczonymi cudzoziemcami

W ciągu ostatniego roku suma odszkodowań wypłaconych za wypadki w Polsce z udziałem nieubezpieczonych pojazdów z zagraniczną rejestracją wzrosła ponad dwukrotnie – wynika z najnowszego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

- Wypadek z nieubezpieczonym cudzoziemcem stanowi poważny kłopot nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Dlatego Fundusz wspólnie z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych jeszcze na jesieni przygotował specjalny serwis wypadekbezOC.eu*, w którym Polacy poszkodowani przez nieubezpieczony pojazd z zagraniczną rejestracją – zarówno na terenie Polski, jak i za granicą – znajdą informacje, gdzie zgłosić szkodę. Przypominamy o tym w związku trwającymi wyjazdami na zimowe ferie – dodaje.

Ponad milion za cudzoziemców bez OCW 2015 r. UFG wypłacił polskim obywatelom łącznie 1,1 mln złotych odszkodowań za wypadki spowodowanie przez nieubezpieczonych cudzoziemców z krajów spoza UE dwuipółkrotnie więcej niż rok wcześniej. Tacy kierowcy byli sprawcami 123 wypadków (szkód) na terenie Polski**. Ubiegłoroczna liczba wspomnianych zdarzeń był o 16% wyższa od odnotowanej w roku poprzednim. Najczęściej były to wypadki z udziałem pojazdów zarejestrowanych na Ukrainie lub na Białorusi oraz w Rosji. Choć zdarzyły się również wypadki spowodowane przez kierujących nieubezpieczonymi autami z takich państw jak Kanada czy Republika Środkowego Afryki.

Problem „aut widmo”- Jednak znacznie większą pulę wypłat UFG, w grupie odszkodowań za wypadki spowodowane przez nieubezpieczone pojazdy z zagraniczną rejestracją, stanowią te spowodowane przez kierujących autami z rejestracją, do której nie przyznaje się żaden kraj – zaznacza Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Funduszu. – Chodzi o pojazdy sprowadzone do Polski na obcych tablicach rejestracyjnych, które straciły już swoją ważność, a mimo to pojazd ten nie został zarejestrowany w Polsce, ani ubezpieczony w zakresie OC – wyjaśnia. Odpowiedzialność za wypadki spowodowane przez kierujących tego typu pojazdami na terenie Polski, w których poszkodowanymi są obywatele polscy – ponosi UFG, w tym sensie, że wypłaci im odszkodowanie. – Warto zaznaczyć jednak, że Fundusz skutecznie występuje o zwrot tych odszkodowań – i do sprawców takich wypadków i do posiadaczy nieubezpieczonych pojazdów na nieaktualnych zagranicznych tablicach rejestracyjnych – podkreśla Sława Cwalińska-Weychert. W minionym roku UFG wypłacił za wypadki tej grupy pojazdów łącznie 2,8 mln zł odszkodowań – blisko dwukrotnie więcej niż w 2014. W tym czasie zgłoszonych zostało 298 szkód (322 przed rokiem).

Do kogo po odszkodowanie?Fundusz przypomina, że obywatele polscy poszkodowani na terenie naszego kraju przez nieubezpieczonych kierujących otrzymują odszkodowania w zależności od tego, gdzie zarejestrowany był pojazd sprawcy szkody – albo z UFG, albo z PBUK. W przypadku gdy samochód sprawcy zarejestrowany był w jednym z krajów Unii Europejskiej – szkodę należy zgłosić do PBUK, a gdy z kraju spoza UE – do UFG.

*Na stronie wypadekbezOC.eu można znaleźć informacje, gdzie zgłosić szkodę z udziałem nieubezpieczonego pojazdu na zagranicznych numerach rejestracyjnych – w wypadku, który wydarzył się w Polsce lub w Europie. Wystarczy podać nazwę państwa, w którym doszło do zdarzenia oraz kraj nieubezpieczonego sprawcy (na podstawie tablic rejestracyjnych) – a serwis udzieli informacji na temat instytucji, do których należy zwrócić się po ewentualne odszkodowanie. Warto jednak pamiętać, że zakres i wysokość odszkodowania uzależnione są od przepisów obowiązujących w państwie wypadku.

***

**UFG jest właściwy do rozpatrzenia roszczeń polskich obywateli poszkodowanych w wypadkach drogowych spowodowanych przez kierujących nieubezpieczonymi pojazdami w zakresie OC  –  zarejestrowanymi w krajach spoza UE – poruszających się po naszych drogach. Będą to np. pojazdy zarejestrowane: na Ukrainie, Białorusi, w Federacji Rosyjskiej, Turcji; szczegóły: wypadekbezOC.eu.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: UFG)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.