Aktualności

UFG: Program indywidualnej pomocy dla poszkodowanych

Wyniki przeglądu i weryfikacji ponad tysiąca spraw rentowych wypłacanych ofiarom wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców skłoniły Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) do wprowadzenia indywidualnego programu powrotu do zdrowia dla poszkodowanych.

- Podczas przeglądu portfela rentowego zwróciliśmy uwagę na to, jak poszkodowani radzą sobie po kilku miesiącach czy latach od wypadku – mówi Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Funduszu. – Zauważyliśmy, że mimo świadczeń otrzymywanych z UFG, niektórzy popadają w bezradność wobec pojawiających się z czasem problemów. Dlatego, by nie pogłębiać dysfunkcji poszkodowanego, oferujemy mu pomoc w przywróceniu do najlepszego, w jego sytuacji, stanu – wyjaśnia.

Program pomoże nawet wybudzonym ze śpiączkiZindywidualizowany, bezpłatny dla poszkodowanych, program powrotu do zdrowia obejmuje m.in.: rehabilitację, protezowanie, wsparcie psychiatryczne i psychologiczne (również pod kątem powrotu do pracy). Istnieje ponadto możliwość weryfikacji sprzętu specjalistycznego, o który występuje osoba poszkodowana: czy w jej sytuacji ma on uzasadnienie, czy może rzeczywiście pomóc. Dodatkowo oferowane jest wsparcie np. w sytuacji niemożności dojechania na rehabilitację. Wszystko to na podstawie bezpośredniego badania poszkodowanego i zapoznania się z jego pełną dokumentacją medyczną oraz również wywiadu rodzinnego. Te działania pozwolą ustalić aktualny stan poszkodowanego oraz określić perspektywy poprawy. Przygotowywaniem programów pomocy zajmują się dwie specjalistyczne firmy współpracujące z UFG – Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym, a także Wsparcie oraz Pomoc Osobom Poszkodowanym.

Programy przeznaczone są nawet dla osób w ciężkim stanie, np. osób wybudzonych ze śpiączki, u których szybko przeprowadzona specjalistyczna rehabilitacja daje szansę na poprawę.

- W obecnej sytuacji polskiej służby zdrowia poszkodowani w wypadkach rzadko traktowani są kompleksowo. Najczęściej otrzymują oni jedynie pojedyncze zabiegi, a później niejednokrotnie pozostawiani zostają samym sobie – wyjaśnia Agnieszka Świetlikowska, wicedyrektor Biura Likwidacji Szkód UFG. – A tymczasem właśnie szybka i dedykowana pomoc dla kogoś w bardzo ciężkim stanie, czy nawet beznadziejnym, może wiele zdziałać – podkreśla.

Siedem na dziesięć świadczeń bez zmianW 2018 r. Fundusz przeprowadził weryfikację swojego portfela rentowego, zawierającego 1053 spraw. Największy udział w nim (41%) mają renty na tzw. zwiększone potrzeby, które pojawiły się po wypadku (wydatki na leki, zabiegi rehabilitacyjne, wizyty lekarskie, środki medyczne etc.) Kolejną grupę stanowią renty uzupełniające (37%), czyli renty z tytułu utraty możliwości zarobkowania, a następnie renty alimentacyjne (22%). Proces weryfikacji obejmował m.in. zapytanie o dokumentację aktualnego stanu zdrowia, aktualną sytuację materialną czy osiągane dochody, a także ich sprawdzenie uzupełnione badaniami i wywiadami.

Wśród aktywnych spraw rentowych, których weryfikacja została już zakończona, w 70% świadczenia utrzymane zostały na dotychczasowym poziomie. Zmiana nastąpiła w blisko 28% spraw, w tym 10% rent zostało podwyższonych, zaś 18% świadczeń uległo zmniejszeniu. Cześć rent została zamknięta, np. gdy osoba pobierająca rentę alimentacyjną po zmarłym małżonku zmieniła stan cywilny. Ponadto UFG rozszerzył swoje procedury weryfikacyjne o automatyczne zapytanie do bazy PESEL. Daje to możliwość aktualizacji danych osób uprawnionych do świadczeń i pozwala na bieżąco weryfikować informacje na ich temat, np. czy rentobiorca żyje. Zdarzały się bowiem przypadki, gdy rodzina nie przekazała informacji o śmierci osoby pobierającej rentę.

W 2018 roku UFG wypłacił ponad 14 mln zł tytułem świadczeń rentowych.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: UFG)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.