Aktualności

UFG: Kierowcy nie chcą (jeszcze) monitoringu stylu jazdy

W związku z coraz wyższymi wypłatami odszkodowań i rosnącymi cenami ubezpieczeń OC dla kierowców Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) postanowił zbadać czynniki pozwalające na obniżenie składki. Z odpowiedzi respondentów wynika, że blisko 40% z nich* w zamian za obniżenie ceny OC jest gotowych do zamontowania w swoim aucie specjalnego urządzenia pozwalającego towarzystwu na śledzenie ich stylu jazdy. Jednak więcej niż połowa badanych (ponad 55%) nie jest zainteresowana takim rozwiązaniem. Nawet za cenę niższej składki.

Fundusz przypomina, że na Zachodzie urządzenia lub aplikacje typu „czarna skrzynka” już od dekady stosowane są w autach do monitorowania zachowań kierowcy. Z danych tamtejszych ubezpieczycieli wynika, że 95% kierowców, którzy zgodzili się na takie urządzenie, płaci za OC średnio o jedną trzecią taniej**. Wspomniane rozwiązanie cieszy się szczególną popularnością wśród młodych kierowców, którzy statystycznie powodują więcej wypadków, w efekcie czego płacą wyższą składkę za OC.

Dzięki owej technologii mogą udowodnić ubezpieczycielowi, iż mimo braku doświadczenia są dobrymi kierowcami.

Jeśli dane dotyczące stylu jazdy pokażą, iż kierowca jeździ odpowiedzialnie i bezpiecznie, wówczas ubezpieczyciel zgadza się na obniżkę stawki. Jeśli jednak zapis pokaże częste przyspieszanie i hamowanie, jazdę z większą niż dopuszczalna prędkością, a nawet jazdę w nocy to składka rośnie. W Wielkiej Brytanii technologia pozwalająca na monitorowanie umiejętności kierowcy jest w ofercie ponad dziesięciu ubezpieczycieli i korzysta z niej prawie pół miliona kierowców. Przy czym w grupie najmłodszych kierowców (17–25 lat) urządzenie to ma w swoim aucie już 10% z nich***.

W Polsce – jak wynika z badań UFG – otwartość na powyższe rozwiązanie technologiczne zależy od wieku kierowcy. Największymi entuzjastami są osoby młode. Najwyższy odsetek wskazań odnotowany został w grupie „studenci, wolni mieszkający z rodzicami” – 68%, oraz młodsi, bez dzieci, prowadzący samodzielnie gospodarstwo – 51%. Z wiekiem spada jednak entuzjazm dla powyższego rozwiązania. W grupie kierowców do czterdziestki „na tak” było około 40% badanych, podczas gdy w starszych grupach już tylko ok. 33%. Częściej też akceptację dla tej technologii deklarują kobiety kierowcy (45%) niż mężczyźni (33%).

- Wyniki naszych badań są dość optymistyczne, gdyż pokazują, że osoby młode otwarte na nowe technologie – nie mają obiekcji przed ujawnieniem ubezpieczycielowi swojego stylu jazdy – co z jednej strony daje im ogromną szansę na obniżenie ceny ich polisy OC, a z drugiej poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. – Monitoring stylu jazdy wpływa bowiem na poprawę bezpieczeństwa, oczywiście pod warunkiem, że te deklaracje z badania utrzymane zostaną w rzeczywistości – dodaje.

Respondenci, którzy deklarują zgodę na śledzenie stylu jazdy, domagają się wysokiej zniżki za OC: ponad 40% badanych właścicieli i użytkowników pojazdów chce w zamian 50% bonifikaty w cenie polisy OC. Większość kierowców (46%) definitywnie nie zgadza się śledzenie swojego stylu jazdy za jakąkolwiek zniżkę; a zaledwie 3% jest gotowych udzielić zgody w zamian za 20% upustu.

Z obliczeń Funduszu wynika, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku średnia składka za OC wzrosła o 30%.

***
*Badanie na zlecenie UFG zostało przeprowadzone przez GfK Polonia między 7 a 12 października 2016 roku metodą wywiadów bezpośrednich, w domach respondentów, w ramach badania omnibus CAPI – na podstawie reprezentatywnej losowej próby Polaków w wieku 15+, wylosowanej z bazy PESEL. Całkowita liczba zrealizowanych wywiadów wynosi 1020.
** Zachęty do bezpiecznej jazdy zmniejszyły częstość szkód wśród kierowców w wieku 17–21 lat o 35–40% – wynika z raportu UFG „Wybrane możliwości i problemy przyszłych rozwiązań w obszarze spersonalizowanych ubezpieczeń komunikacyjnych”, opracowanego przez Centrum Zastosowań Matematyki i Inżynierii Systemów, Polskiej Akademii Nauk.
*** Szacunki Brytyjskiego Stowarzyszenia Brokerów Ubezpieczeniowych (Biba).
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.