Aktualności

UE: Parlament Europejski przyjął IDD

20 stycznia Parlament Europejski przyjął ostatecznie nową dyrektywę w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (Insurance Distribution Directive, IDD). Regulacja wprowadza nowe podejście do kwestii dystrybucji produktów ochronnych.

W efekcie procesu konsultacyjnego ustawodawca unijny podjął decyzję o zmianie pierwotnego podejścia w kilku istotnych obszarach, równoważąc interesy konsumentów i przedsiębiorców. Dyrektywa poddaje pod nadzór odpowiednich władz nadzorczych pośredników ubezpieczeniowych. Stworzony zostanie oddzielny rejestr pośredników. Ponadto akt zawiera również warunki uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Dyrektywa wprowadza także nową kategorię pośrednika ubezpieczeniowego, który dystrybuuje ubezpieczenia jako dodatkową działalność (kryteria zakwalifikowania do takiej grupy są dość surowo zakreślone), podlegającego lżejszemu reżimowi regulacyjnemu. Ponadto dyrektywa wyznacza minimalne wymagania wiedzy i kompetencji dla ubezpieczycieli, pośredników ubezpieczeniowych (minimum 15 godzin szkoleń rocznie). IDD obejmuje również porównywarki ubezpieczeniowe, które zalicza do działalności ubezpieczeniowej.

Akt wyznacza minimalną harmonizację, co oznacza, że państwa członkowskie mogą stworzyć przepisy dalej idące, aniżeli zapisy dyrektywy. Nie mogą być jednak one sprzeczne z przepisami i celami dyrektywy.

Dyrektywa zostanie przekazana do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym UE, a wejdzie w życie po upływie 20 dni od dnia ogłoszenia. Państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na implementację, liczone od dnia jej wejścia w życie.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: KPF)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.