Aktualności

Ubezpieczyciele o regulacjach i innowacjach

W środę 8 maja w Sopocie rozpoczął się doroczny Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń. Branża spotkała się po raz siódmy, by dyskutować o bieżących wyzwaniach. W związku z rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej hasło Kongresu brzmiało: „Europa: innowacje, inspiracje, regulacje”.

Gościem specjalnym wydarzenia był Gabriel Bernardino, przewodniczący Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA). W swoim wystąpieniu odniósł się do kluczowych wyzwań europejskich nadzorów, do których zaliczył m.in. standaryzację zasad obowiązujących w lokalnych systemach nadzorczych, nowe technologie i ich wpływ na branżę ubezpieczeniową oraz lukę emerytalną, będącą problemem wszystkich Europejczyków.

W Kongresie wziął również udział przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski, który zapowiedział wprowadzenie nowej metodyki BION dla ubezpieczycieli. Prace nad aktualizacją standardów sprawozdawczości już się rozpoczęły, a rynek ubezpieczeniowy będzie mógł wziąć udział w konsultacjach w tym temacie w czerwcu. Urząd przyjrzy się uważnie polisom z funduszem kapitałowym oraz wojnie cenowej w ubezpieczeniach OC ppm.

Jednym z najciekawszych akcentów pierwszego dnia Kongresu był wykład dr. Grzegorza Lindenberga pt. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat?”. Prelegent mówił o rewolucji w sztucznej inteligencji oraz modyfikacjach genomów ludzi i innych organizmów. Te dwa zjawiska z dużym prawdopodobieństwem już wkrótce całkowicie zmienią świat, jaki znamy.

Dziś rozpoczyna się kolejny dzień Kongresu, w którym pojawią się takie zagadnienia, jak ubezpieczeniowe aspekty nowej mobilności. Zostanie przedstawiony raport PIU w tym temacie.

W VII Kongresie PIU bierze udział silna reprezentacja zarządów zakładów ubezpieczeń oraz liczni goście z Polski i Europy reprezentujący instytucje państwowe i organizacje branżowe. Niestety, wracając do przewodniego hasła Kongresu „Europa: innowacje, inspiracje, regulacje” w ubezpieczeniach wciąż ton nadają regulacje, których z roku na rok przybywa. Jeśli chodzi o innowacje i inspiracje to jest zdecydowanie mniej różowo.
Aleksandra E. Wysocka

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.