Aktualności

Ubezpieczenia zdrowotne: Segment wciąż rośnie

W ubiegłym roku liczba osób objętych ochroną w ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych oraz przypis składki brutto z tego typu polis wzrosły o około jedną piątą w porównaniu z 2014 r. – wynika z najnowszego opracowania Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

- Składka z polis zdrowotnych rośnie bardzo stabilnie, co pozwala stwierdzić, że istnieje rosnące zapotrzebowanie na tego typu ochronę. Nadal jednak jest ona niszą na polskim rynku ubezpieczeń i bez podjęcia odpowiednich działań ustawodawczych, niszą pozostanie – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

Składka w góręWedług danych zebranych przez Izbę, w 2015 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne 483 mln zł – o 21% więcej niż w roku poprzednim (prawie 401 mln zł)*. Oznacza to, że segment nieco poprawił dynamikę wzrostu zaobserwowaną w ubiegłym roku. Wówczas to przypis składki brutto był o 19% wyższy od uzyskanego na koniec 2013 r. (337 mln zł). W ramach tego typu umów ubezpieczonych było 1,43 mln osób. To wyraźny wzrost (19%) w porównaniu z 2014 rokiem, kiedy pod ochroną prywatnych polis zdrowotnych pozostawało 1,21 mln Polaków. Jeszcze większe wrażenie robi zestawienie ubiegłorocznego osiągnięcia z wynikiem z 2013 r. Wówczas to prywatne polisy zdrowotne chroniły nieco ponad 850 tys. osób.

Wolniejsze tempo wzrostu „masówki”
Niezmienne pozostaje natomiast to, że większość ubezpieczonych w ramach wspomnianych umów znajduje się pod ochroną polis grupowych. Z raportu PIU wynika, że w ub.r. takich osób był 1,16 mln. To ponad jedną dziesiątą więcej niż w 2014 r. (1,04 mln) i prawie o połowę więcej niż przed dwoma laty (814,9 tys.). Izba zwraca uwagę, że najbardziej zauważalny jest przyrost liczby ubezpieczonych w segmencie polis indywidualnych, choć na koniec 2015 r. nie był on już tak dynamiczny jak w poprzednich kwartałach. Na koniec grudnia ub.r. 272 tys. osób posiadało ubezpieczenie indywidualne – o prawie 100 tys. więcej niż w poprzednim roku (niemal 174 tys.) i prawie ośmiokrotnie więcej niż w 2013 r. (35,4 tys.).

*Dane liczbowe dotyczące lat 2013-14 za: Raport PIU „Rynek ubezpieczeń zdrowotnych po 2014 r.”, opublikowany 23 kwietnia 2015 r.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.