Aktualności

Ubezpieczenia zdrowotne: Coraz więcej prywatnych polis

Prywatne ubezpieczenia zdrowotne cieszą się coraz większym wzięciem. Z danych zgromadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń (PIU) wynika, że w pierwszym kwartale tego roku liczba osób objętych ochroną w ramach takich umów, jak i generowany przez nie przypis wzrosły w tempie dwucyfrowym.

W Polsce prywatne ubezpieczenia zdrowotne kupowane są najczęściej przez pracodawców dla pracowników lub opłacane są przez pracowników w ramach ubezpieczenia grupowego.

- Jeśli chodzi o umowy indywidualne, znaczną część stanowią dodatkowe umowy do ochronnego ubezpieczenia na życie. Z ciekawym zjawiskiem mamy do czynienia na rynku ubezpieczeń majątkowych w zakresie polis indywidualnych. Widać rosnącą liczbę umów o wysokiej średniej składce (ponad 1000 zł rocznie). Oznacza to, że rośnie grupa osób, która bardzo świadomie wybiera prywatną ochronę zdrowotną z szerokim zakresem usług – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu PIU ds. ubezpieczeń zdrowotnych.

Ponad 1,85 mln osób objętych ochronąWedług raportu Izby, na dzień 30 kwietnia 2016 roku prywatne ubezpieczenia zdrowotne chroniły w sumie 1,57 mln osób – o 31% więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. 1,29 mln os. było ubezpieczonych w ramach umów grupowych. To o 28% więcej niż 12 miesięcy wcześniej (1 mln os.). Wciąż dynamicznie rozwija się segment indywidualnych polis zdrowotnych. Na koniec I kw. tego roku takim ubezpieczeniem chronionych było łącznie 285,1 tys. Polaków – o 44% więcej niż rok wcześniej (197,8 tys.).

Składka nieustannie rośnieKwartalna składka wygenerowana przez prywatne ubezpieczenia zdrowotne uplasowała się na poziomie 134,9 mln zł. Był to rezultat o 18% lepszy od osiągniętego przed rokiem, czyli 114,5 mln zł. Teraz niemal tyle samo przyniosły same zdrowotne „grupówki”. Przychody z tego segmentu wyniosły 114 mln zł, co było rezultatem o 17% lepszym od wykazanego po 3 miesiącach ub.r. (97,6 mln zł). Natomiast wpływy z polis indywidualnych sięgnęły 20,9 mln zł. Rok wcześniej wyniosły 16,9 mln zł (+24% r/r).

PIU podkreśliła, że rozwój prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w naszym kraju zależy w dużej mierze od obowiązującego w Polsce prawa i kształtu całego systemu opieki zdrowotnej. – Możemy być pewni, że przy obecnym systemie rynek prywatnych polis będzie się rozwijał, bo ludzie cenią sobie komfort, którego nie daje system publiczny. Jednak bez inicjatywy legislatora i wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych prawdopodobnie rynek prywatny nadal pozostanie niszą – dodaje Dorota M. Fal.  
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.