Aktualności

Trudny kwartał Grupy PZU

Pierwsze trzy miesiące tego roku Grupy PZU to niewielki wzrost sprzedaży przy jednoczesnym pogorszeniu rentowności. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że kolejne kwartały mogą przynieść istotną poprawę najważniejszych wskaźników. Przed liderem rysuje się bowiem perspektywa znaczącego wzrostu przychodów w segmencie korporacyjnym.

Z opublikowanego 12 maja skonsolidowanego raportu Grupy PZU za I kwartał 2016 roku wynika, że od 1 stycznia do 31 marca ubezpieczyciel zebrał 4800,6 mln zł składek. Był to rezultat o 2,56% wyższy od uzyskanego w analogicznym okresie 2015 roku (4680,83 mln zł)*. Wzrost sprzedaży dotyczył przede wszystkim: masowych i korporacyjnych polis komunikacyjnych, głównie za sprawą wyższej wartości średniej składki. W górę poszły także przychody z „grupówek” ze składką regularną i polis indywidualnie kontynuowanych.

Wzrost ten w dużej mierze był efektem rozwoju umów grupowych ochronnych oraz pozyskania składki w zdrowotnych „grupówkach” (nowi klienci polis ambulatoryjnych oraz wyższa sprzedaż produktu lekowego), a także przypisu w zagranicznych spółkach ubezpieczeniowych.

Efekt powyższych wzrostów został częściowo zniwelowany przez spadki w unit-linkach dystrybuowanych w ramach bancassurance, indywidualnych polisach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniach od ognia i innych szkód majątkowych w segmencie klienta korporacyjnego.

Grupa PZU zredukowała o 7,5% koszty administracyjne dla działalności ubezpieczeniowej w Polsce oraz o 2,8% koszty administracyjne spółek ubezpieczeniowych przejętych w 2014 r. - W I kwartale udało nam się utrzymać wysoką dyscyplinę kosztową. W rezultacie wskaźnik kosztów administracyjnych dla polskich spółek ubezpieczeniowych spadł o 0,7 pp. r/r do wartości 8,2%, a dla zagranicznych o 1,7 pp. r/r do wartości 12,1% – powiedział Sebastian Klimek, CFO PZU SA.

Interesująca perspektywa wzrostuWkrótce najważniejsze wskaźniki finansowe ubezpieczyciela mogą znacząco wzrosnąć. Jak podał „Puls Biznesu”**, w przyszłym tygodniu w Ministerstwie Skarbu Państwa (MSP) ma odbyć się spotkanie spółek z udziałem SP, podczas którego przedstawiciele resortu będą namawiać wspomniane podmioty do korzystania wyłącznie z oferty PZU. Bazą tego projektu ma być Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych (PZUW), ubezpieczający wyłącznie swoich członków. „PB” zwraca uwagę, że choć zakład był pomyślany jako rozwiązanie dla szpitali, ale prezes towarzystwa Rafał Kiliński zapewnia, że jego firma jest otwarta na członków z różnych branż. Szef PZUW deklaruje również, iż zakład jest gotowy do oferowania całej gamy ubezpieczeń gospodarczych i jeśli podmioty należące do skarbu państwa będą chciały zostać członkami zakładu, to ten ostatni chętnie rozpocznie współpracę ubezpieczeniową. Gazeta zwraca uwagę, że gdyby apele MSP spotkały się z przychylnym przyjęciem spółek, to PZU zdominowałby segment korporacyjny. Konkurenci zakładu nie chcą komentować sprawy, ale nieoficjalnie przyznają że liczą się ze spadkiem przypisu z polis dla dużych firm.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 21 z datą wydawniczą 24 maja.

*Według MSSF. Dane porównywalne przekształcono uwzględniając nową liczbę akcji, po przeprowadzeniu splitu akcji PZU.

**Więcej:
„Puls Biznesu” z 13 maja, str. 7, Mariusz Gawrychowski „Skarb może uskrzydlić PZU”, pod adresem:
http://pulsbiznesu.pb.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.