Aktualności

Towarzystwom przybywa obciążeń

Do niedawna głównym zmartwieniem towarzystw było stale zmieniające się otoczenie regulacyjne. Teraz zaś za sprawą ostatniej aktywności Sądu Najwyższego ubezpieczyciele mogą poszerzyć listę czynników wpływających na wzrost ich obciążeń o wykładnie obowiązujących przepisów.

Jednym z najistotniejszych wydarzeń ostatnich kilku dni w ubezpieczeniach była kolejna uchwała Sądu Najwyższego. Tym razem SN, odpowiadając na ubiegłoroczne pytanie prawne Rzecznika Finansowego, orzekł, że ofiary wypadków drogowych mają prawo do sfinansowania zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji w niepublicznych placówkach ochrony zdrowia. Ponieważ Sąd wskazał, że koszty te muszą być celowe i uzasadnione ekonomicznie, cała branża czeka teraz z niecierpliwością na uzasadnienie werdyktu.

W nim SN sprecyzuje bowiem, co rozumie pod wspomnianymi określeniami i na tej podstawie ustalona zostanie praktyka postępowania zainteresowanych stron.

Mocne wejście PZUInnym ważnym akcentem ubiegłego tygodnia było spotkanie w Ministerstwie Skarbu Państwa, podczas którego prezes TUW PZUW Rafał Kiliński prezentował spółkom SP ofertę swojej firmy. Jak na razie z nieoficjalnych informacji wynika, że propozycja „wzbudziła zainteresowanie”. Wprawdzie nie musi to wiele oznaczać (z praktyki wiem, że „bycie zainteresowanym” jest standardową formułką strony, do której kierowana jest oferta), ale trzeba przyznać, że PZU zadbał o solidne wzmocnienie swojego przesłania. W takich kategoriach można bowiem odbierać goszczenie na odbywającym się niemal równolegle do prezentacji w MSP „Spotkaniu Czwartkowym” urzędującego prezydenta Rzeczpospolitej.

Dobre wieści dla odszkodowawcówWśród pozostałych wydarzeń ostatnich dni w pierwszym rzędzie należy wymienić X Forum Assistance. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, gdyż stanowiła element obchodów 20-lecia działalności Europ Assistance Polska w naszym kraju. Tuż przed rozpoczęciem imprezy rynek obiegła informacja o zakupie Domu Kredytowego Notus, czołowego niezależnego doradcy finansowego, przez Nationale-Nederlanden. Warto przypomnieć, że niemal równo rok wcześniej na identyczny krok zdecydowała się Aviva, kupując Expandera. W minionym tygodniu pojawiły się również sygnały sugerujące, że Ministerstwo Sprawiedliwości najprawdopodobniej nie poprze regulacji branży odszkodowawczej według koncepcji zaproponowanej przez Rzecznika Finansowego.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 22 z datą wydawniczą 31 maja.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.