Aktualności

TFI PZU: Marcin Adamczyk nowym prezesem, Cezary Iwański – członkiem zarządu

16 stycznia Grupa PZU podała, że prezesem TFI PZU zostanie Marcin Adamczyk, wcześniej między innymi szef zespołu rynków lokalnych oraz lead portfolio manager EMD Local Currency w NN Investment Partners czy Vice President – Head of Emerging Europe Bond Trading w Nomura International PLC. Członkiem zarządu towarzystwa zostanie Cezary Iwański, wcześniej prezes BPS TFI.

- Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że udało nam się pozyskać top managera z sukcesem pracującego wcześniej na globalnych rynkach finansowych. W świetle ambitnych planów, jakie postawiliśmy sobie w ramach strategii w obszarze inwestycji, to doskonała wiadomość. Przyjście Marcina na szefa TFI PZU oraz Cezarego do zarządu daje nam ogromną szansę na jakościową zmianę w obszarze inwestycji i prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi o wzrost znaczenia tego obszaru w ramach Grupy PZU – powiedział Michał Krupiński, prezes PZU SA.

- W strategii Grupy PZU kluczową pozycję ma nasz rozwój jako zarządzającego aktywami. Naszym celem jest znaczące ułatwienie dostępu naszych klientów do globalnych rynków, co pomoże im w budowaniu swoich oszczędności. Zarówno Marcin, jak i Cezary są odpowiednimi osobami, aby zrealizować ten cel. Marcin zarządzał globalnym portfelem długu krajów emerging markets, co wzmacnia ambicje PZU bycia globalnym asset managerem. W ramach struktur NN Marcin poznał model asset managera, który z jednej strony obsługuje ubezpieczyciela, z drugiej strony ma klientów zewnętrznych. Ma też rozeznanie w inwestycjach pasywnych i strategiach typu smart beta. Cezary swoim długoletnim doświadczeniem menedżerskim znacząco wzmocni nasze ambicje w budowaniu pozycji jako wiodącego podmiotu na polskim rynku, który stoi przed dużą transformacją  – skomentował Paweł Surówka, przewodniczący rady nadzorczej TFI PZU.

- Przez 12 lat zagranicą w ramach czołowych grup asset management uczestniczyłem w rozwoju tej branży. Obecnie przechodzi ona głęboką zmianę. Zdecydowałem się dołączyć do PZU ponieważ wierzę, że ta grupa finansowa, największa w tej części Europy, jest najlepiej predysponowana do przygotowania polskiego rynku na tę zmianę. Przekonała mnie nie tylko skala i możliwości Grupy PZU, ale również jej strategia budowania oszczędności Polaków. Uważam, że w tej strategii moje doświadczenie będzie bardzo przydatne – powiedział Marcin Adamczyk.

Nowy prezes TFI PZU jest uznanym w Europie ekspertem w obszarze inwestycji, a większość swojej kariery spędził za granicą: w Londynie, Genewie i Hadze. Wcześniej był. m.in. szefem zespołu rynków lokalnych w NN Investment Partners, któremu podlegali menedżerowie portfela w Singapurze, Nowym Jorku, Hadze oraz (na zasadzie kontrybucji biznesowej) Warszawie. Jako lead portfolio manager EMD Local Currency Strategies Marcin Adamczyk był odpowiedzialny za politykę inwestycyjną funduszy inwestycyjnych oraz dedykowanych portfeli klientowskich o łącznej wartości ok. 2 mld dolarów. Odpowiadał za całościowe ryzyko tych funduszy oraz globalne macro view inwestycyjne. Był odpowiedzialny za integralność i rozwój procesu inwestycyjnego, nowe produkty i linie biznesowe. Bezpośrednio odpowiadał za marketing funduszy skierowany do klientów, konsultantów i przedstawicieli mediów światowych. Wcześniej w karierze zawodowej odpowiadał za portfele długu rynków wschodzących denominowane w walutach lokalnych. Był także zaangażowany w implementację innowacyjnych procesów inwestycyjnych, skupiających się na optymalizacji bety rynkowej (fundamental benchmarking) oraz alfy (strategie long/short). Marcin Adamczyk obejmie funkcję prezesa zarządu TFI PZU od 1 kwietnia.

Od 15 lutego członkiem zarządu TFI PZU zostanie także Cezary Iwański. Wcześniej m.in. prezes BPS TFI i DM Banku BPS oraz KGHM TFI. Odpowiadał tam za całokształt spraw związanych z firmą inwestycyjną, w tym za strategie, restrukturyzacje, wprowadzanie nowych procesów, produktów i procedur inwestycyjnych w tych instytucjach. Posiada głęboką wiedzę w takich dziedzinach, jak: zarządzanie inwestycjami i funduszami, analiza i wycena spółek, analiza ryzyka inwestycyjnego i kredytowego, optymalizacja procedur i procesów inwestycyjnych, znajomość prawa rynków finansowych i kapitałowych, restrukturyzacja i budowa wartości spółek.

- Cieszę się, że swoje bogate doświadczenie w zarządzaniu i budowaniu wartości spółek na rynku kapitałowym będę miał okazję wykorzystać, pracując dla Grupy PZU, jednego z największych asset managerów w tej części Europy. To motywujące i inspirujące – powiedział Cezary Iwański.
Powszechny Zakład Ubezpieczeń (PZU) dostrzega konieczność zwiększenia oszczędności przez Polaków i cel ten pojawił się w jego strategii, uważa wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki – podał „Dziennik Gazeta Prawna” za ISBnews*.

„Oszczędzanie to jeden z kluczowych elementów strategii odpowiedzialnego rozwoju. Jest bardzo ważne, by Polacy więcej oszczędzali, co wymaga dostępu do właściwych narzędzi inwestycyjnych. Cieszę się, że PZU dostrzega tę konieczność i ma ją w swojej strategii” – napisał Morawiecki w komentarzu przesłanym ISBnews. „Wydaje się, że nowo mianowani menadżerowie mają wszelkie dane ku temu, by realizować te cele. W szczególności cieszę się, że do Polski wracają menedżerowie z międzynarodowym doświadczeniem. Świadczy to o doskonałych perspektywach stwarzanych przez nasz kraj” – dodał wicepremier.

*„Dziennik Gazeta Prawna” z 16 stycznia, „Morawiecki: PZU dostrzega konieczność zwiększenia oszczędności przez Polaków”, pod adresem:
http://biznes.gazetaprawna.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: PZU, „DGP“)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.