Aktualności

Swiss Re: Ubiegłoroczne katastrofy dużo kosztowały ubezpieczycieli

54 miliardy dolarów – na taką kwotę oszacowało Swiss Re ogólną wartość szkód ubezpieczonych powstałych w wyniku ubiegłorocznych katastrof, takich jak np. trzęsienia ziemi, burze, powodzie czy pożary lasów. Straty ekonomiczne uplasowały się na poziomie 175 mld USD, czyli prawie dwa razy więcej niż w 2015 r. (94 mld USD).

Z wyliczeń szwajcarskiego reasekuratora wynika, że koszty ubezpieczone zdarzeń katastroficznych, jakie miały miejsce w 2016 roku, były o 42% wyższe od odnotowanych w 2015 r. (38 mld USD). Swiss Re podkreślił, że ubiegłoroczne straty – tak ekonomiczne, jak i ubezpieczone – były najwyższe od 2012 r. I odwróciły spadkową tendencję z ostatnich czterech lat. To „zasługa” dużej liczby zdarzeń katastroficznych: w 2016 r. było ich 327, z czego 191 to klęski żywiołowe, a 136 to katastrofy wynikające z działalności człowieka.

Podobnie jak w poprzednich czterech latach, „katastroficznym liderem” była Azja, gdzie miało miejsce 128 zdarzeń, które wyrządziły straty ekonomiczne sięgające w przybliżeniu 60 mld USD.

Ubiegłoroczne katastrofy naturalne wygenerowały wysokości 46 mld USD ubezpieczonych kosztów. Za pozostałe 8 mld USD (10 mld USD w 2015 r.) odpowiadały klęski spowodowane działalności człowieka kosztowały. Kurt Karl, główny ekonomista Swiss Re zwrócił uwagę, że straty ubezpieczone odpowiadały za 30% globalnych kosztów katastroficznych odnotowanych w ub.r. – Na niektórych obszarach ten wskaźnik był jeszcze wyższy ze względu na wyższą penetrację ubezpieczeniową – zaznaczył. Jako przykład podał Amerykę Północną, która w 2016 r. odpowiadała za ponad połowę globalnych strat ubezpieczonych. Najbardziej jaskrawym przykładem była burza gradowa, która w kwietniu uderzyła w Teksas, skutkując stratami gospodarczymi w wysokości 3,5 mld USD, z czego 3 mld USD było ubezpieczone (ok. 86% łącznej wartości strat).

Najkosztowniejszą katastrofa 2016 roku było kwietniowe trzęsienie ziemi w japońskim regionie Kumamoto, gdzie straty ekonomiczne są szacowane na 25-30 mld USD. Z tej kwoty jedynie 4,9 mld USD było ubezpieczonych. Drugi w tej klasyfikacji październikowy huragan Matthew, który spustoszył Karaiby i część Stanów Zjednoczonych, wygenerował koszty na poziomie 12 mld USD (4 mld USD to straty ubezpieczone) 10 mld USD (31 mld) kosztowały sierpniowe burze i powodzie w Luizjanie. 4 mld USD (2,9 mld) kosztowały majowe i czerwcowe burze i powodzie w Europie. Takie same koszty (2,8 mld USD ubezpieczonych) wygenerowały równoległe pożary lasów w Kanadzie.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Swiss Re)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.