Aktualności

Swiss Re: Ubezpieczenia pokryły ponad 50% strat katastroficznych

Według wstępnych szacunków z najnowszej sigmy Swiss Re, łączne straty gospodarcze spowodowane klęskami żywiołowymi i katastrofami spowodowanymi przez człowieka w 2018 roku wyniosą 155 miliardów dolarów (mld USD). Ponad połowę tej kwoty stanowić będą straty ubezpieczone.

Szacowana wartość globalnych strat ekonomicznych w 2018 r. jest ponad dwukrotnie większa niż w roku poprzednim (350 mld USD). Reasekurator obliczył, że globalne katastroficzne koszty ubezpieczone wyniosą 79 mld USD. To czwarta pod względem wielkości kwota strat pokrytych przez branżę ubezpieczeniową w historii sigmy Swiss Re, przewyższająca jednocześnie średnią roczną takich kosztów z poprzednich 10 lat.

Straty ekonomiczne z tytułu klęsk żywiołowych wyniosły 146 mld USD, a koszty katastrof spowodowanych przez człowieka uplasowały się na poziomie 9 mld USD. 79 mld łącznych strat ekonomicznych było ubezpieczonych. Suma ta była wprawdzie niemal dwukrotnie niższa niż w 2017 r. (150 mld USD), ale za to przewyższała 10-letnią średnią roczną (71 miliardów USD). Zdecydowaną większość kosztów – 71 mld USD – wygenerowały klęski żywiołowe. Katastrofy spowodowane przez człowieka kosztowały 8 mld USD.
Swiss Re zwraca uwagę, że w 2018 roku nie miały miejsca wielkie katastrofy naturalne, takie jak występujące w 2017 r. huragany Harvey, Irma i Maria, ale doszło za to do szeregu mniejszych i średnich katastrof, które objęły swoim zasięgiem regiony o dobrze ugruntowanej ochronie ubezpieczeniowej. Wśród najważniejszych klęsk żywiołowych reasekurator wymienił huragany Michael i Florence, tajfuny Jebi, Trami i Mangkhut, fale upałów, susze i pożary w Europie i Kalifornii, powodzie w Japonii i Indiach, trzęsienia ziemi w Japonii, Indonezji i Papui Nowej Gwinei oraz erupcje wulkanów na Hawajach.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.