Aktualności

Swiss Re: Ponad 5 bln USD globalnego przypisu składki w 2018 roku

W ubiegłym roku globalny przypis składki po raz pierwszy przekroczył pułap 5 bln USD – wynika z najnowszej sigmy Swiss Re.

Szwajcarski reasekurator zwrócił uwagę, że uzyskany w 2018 roku wynik odpowiada ponad 6% globalnego PKB. Ponad 5 bln USD zebranych składek to w głównej mierze zasługa solidnego wzrostu w ubezpieczeniach majątkowych, w szczególności w Chinach i innych krajach wschodzących Azji, a także na rynkach rozwiniętych. – Z roczną sumą 5 bilionów dolarów składek, rola branży ubezpieczeniowej jako inwestora długoterminowego staje się coraz ważniejsza – powiedział Jérôme Jean Haegeli, główny ekonomista Swiss Re.

W 2018 r. odnotowano wzrost składek w ubezpieczeniach innych niż na życie na poziomie 3%. Rezultat ten przewyższył średnią historyczną (2,2% w latach 2008-2017). W Chinach składki majątkowe wzrosły o 12%, przede wszystkim dzięki znaczącemu wzrostowi liczby ubezpieczeń zdrowotnych i wypadkowych. Towarzyszyły temu dobre wyniki w całej Azji wschodzącej. Wzrost w globalnym sektorze życiowym (0,2% wobec 0,6% w latach 2008-2017) został ograniczony z powodu kurczących się rynków w Europie, Chinach i Ameryce Łacińskiej.

Swiss Re prognozuje, że w latach 2019-2020 globalny przypis składki wzrośnie realnie o 3%, zaś motorem wzrostu będą rynki wschodzące. Z kolei rezultat w biznesie życiowym wzrośnie o 2,9%, znacznie powyżej średniej rocznej z poprzednich 10 lat.

Reasekurator przewiduje, że w ciągu najbliższych dwóch lat to Chiny w największym stopniu przyczynią się do wzrostu przypisu (w obu sektorach działalności), a ich udział w globalnym wyniku wzrośnie z obecnych 11% do 20% do 2029 r.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Swiss Re)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.