Aktualności

Senatorowie za regulacją branży odszkodowawczej

5 czerwca odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, podczas którego senatorowie zdecydowali o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w sprawie uregulowania branży odszkodowawczej.

- Projekt jest próbą uregulowania relacji pomiędzy konsumentem/klientem kancelarii odszkodowawczej a kancelarią odszkodowawczą. Na obecnym etapie prac zakładamy, że zakres szkód, które mogłyby być uregulowane przez ustawę dotyczyłby tylko czynów niedozwolonych – mówił Michał Gil z Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu (BLKS), przedstawiający projekt przygotowany przez Biuro. Nie wykluczył jednak, że w toku dalszych prac ten zakres mógłby ulec rozszerzeniu, w szczególności na szkody wynikające z umowy.

Projekt ustawy regulującej wspomniany powyżej obszar, oprócz zdefiniowania pojęć, m.in. umowy pomiędzy doradcą odszkodowawczym a klientem, przewiduje ustalenie maksymalnych stawek wynagrodzenia firmy odszkodowawczej. Limity te zostaną określone przez ministra sprawiedliwości w drodze rozporządzenia. Michał Gil podkreślił, że przygotowany przez Biuro projekt pozostawia swobodę w ustaleniu, czy pułap stawek byłby określany procentowo czy też w formie mieszanej (procentowej plus kwotowej, czyli stawka procentowa, której wartość nie jest wyższa od wskazanej kwoty). Wyjątek stanowiłyby wynagrodzenia naliczane od kosztów leczenia i rent, które rozporządzenie powinno określać kwotowo.

Interesy klientów ma też zabezpieczyć obowiązek uzyskania od nich zgody na wszelkie czynności, w których doradca działający w imieniu klienta zrzekałby się całości lub części roszczenia. Projekt reguluje również kwestię terminu na odstąpienie od umowy. W przypadku umów zawartych na odległość bądź poza lokalem byłby on liczony od chwili, kiedy osoba zyskała zdolność do swobodnego prowadzenia swoich spraw. Michał Gil wyjaśniał, że chodzi o sytuacje, w których np. umowa byłaby zawarta w szpitalu, kiedy konsument nie ma możliwości pełnego doglądania swoich spraw. W takich przypadkach termin byłby liczony od dnia opuszczenia szpitala.

Projekt przewiduje też przekazywanie środków uzyskanych od ubezpieczyciela bezpośrednio na konto klienta oraz nakłada na doradców obowiązek zawarcia umowy OC. Propozycja BLKS wprowadza też przepis przejściowy, przewidujący, że do wszystkich już zawartych umów stosuje się postanowienia już obowiązujących ustaw. Z jednym zastrzeżeniem: wspomniany powyżej przepis o możliwości zrzeczenia się całości/części roszczeń obowiązywałby także w stosunku do umów już zawartych.  

Ustawa miałaby wejść w życie po trzech miesiącach od ogłoszenia. Michał Gil tłumaczył, że ten termin został wybrany na podstawie kalkulacji czasu, jakiego potrzebowaliby poszczególni ministrowie na wydanie odpowiednich aktów prawnych.

W głosowaniu senatorowie opowiedzieli się za podjęciem inicjatywy ustawodawczej w kwestii uregulowania rynku odszkodowawczego. Reprezentantem Komisji w tej sprawie został jej przewodniczący Grzegorz Bierecki. To właśnie on podczas odbywającego się przed miesiącem Kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń zapowiadał podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie firm odszkodowawczych. Senator deklarował, że planowane przepisy będą kompilacją postulatów zgłoszonych podczas odbywającego się 19 kwietnia seminaryjnego posiedzenia Komisji*.

***

*„Gazeta Ubezpieczeniowa” nr 18 z datą wydawniczą 30 kwietnia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.