Aktualności

Senatorowie chcą, aby Rzecznik Finansowy urzędował w Łodzi

28 lipca odbyło się posiedzenie senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, podczas którego senatorowie zajęli się m.in. ustawą o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym. Jedna z poprawek przyjętych przez KBiFP dotyczyła miasta, w którym ulokowana będzie siedziba RzF.

Wszystkie, oprócz jednej, poprawki przyjęte przez Komisję zostały zgłoszone przez Biuro Legislacyjne. Jedna z najistotniejszych z nich dotyczyła art. 3. pkt. 1, w którym sprecyzowano, w jakiej formie klient może złożyć reklamację. BL argumentowało, że w ten sposób chce zapobiec narzucaniu przez instytucję finansową nośnika, na jakim należy składać reklamację. Z kolei w art. 22 dodano do listy funkcji, których nie może pełnić Rzecznik Finansowy, funkcję udziałowca spółki kapitałowej. KBiFP postanowiła też, że siedzibą RzF nie będzie Warszawa.

Senator Janusz Sepioł (PO) zgłosił formalną poprawkę do projektu, aby siedzibą Rzecznika Finansowego była Łódź. Z kolei senator Witold Sitarz (PO) zgłosił kandydaturę Bydgoszczy. Mecenas Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Ubezpieczonych argumentował, że przyjęcie takiej lokalizacji spowoduje znaczące utrudnienia dla funkcjonowania Rzecznika Finansowego. Zwrócił uwagę, że tak jak obecnie Rzecznik Ubezpieczonych, tak i RZF w swojej działalności będzie występował przed Sądem Najwyższym i Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, współpracował z resortami finansów oraz pracy i polityki społecznej, Komisją Nadzoru Finansowego, a także podmiotami z branży finansowej. Daszewski podniósł, że wszystkie one (w przypadku instytucji finansowych – w 99,9%) mają swoje siedziby w Warszawie. Dodał, że umiejscowienie Rzecznika Finansowego poza stolicą znacząco zwiększy koszty jego działalności. – Nie mówiąc już o kosztach zmiany lokalizacji, które są szacowane wstępnie na 2 miliony złotych – zaznaczył Daszewski. Mecenas ocenił, że konieczność przeniesienia się do innego miasta skutkowałaby tym, że instytucja Rzecznika Finansowego byłaby „stawiana” przez około rok. Specjalista z Biura RzU stwierdził, że taka decyzja (o lokalizacji RzF poza stolicą – AM) rodzi szereg negatywnych skutków, prowadząc do ograniczenia wydolności instytucji. Zwrócił uwagę, że siedziba Rzecznika Ubezpieczonych, w której miałby urzędować Rzecznik Finansowy, mieści się obok Dworca Centralnego z myślą właśnie o osobach z całej Polski. O utrzymanie warszawskiej lokalizacji prosiła też obecna na posiedzeniu wiceminister finansów Izabela Leszczyna. Komisja jednak przyjęła poprawkę zgłoszoną przez senatora Sepioła.
Teraz ustawą zajmie się Senat.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.