Aktualności

Senat przyjął nowelę ustawy o działalności ubezpieczeniowej

21 grudnia Senat przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, akt został przyjęty bez poprawek.

Na przyjęcie noweli w wersji, jaką Sejm uchwalił na 54. posiedzeniu w dniu 14 grudnia, wskazywał przebieg prac Izby Wyższej. 18 grudnia Komisja Budżetu i Finansów Publicznych przyjęła akt bez poprawek i zarekomendowała Senatowi podjęcie identycznej decyzji. Podczas przedstawienia sprawozdania Komisji (19 grudnia) senatorowie nie zgłosili żadnych zapytań ani do posła sprawozdawcy, ani do przedstawiciela Ministerstwa Finansów. W odbywającym się 21 grudnia głosowaniu nowelizację ustawy poparło 84 senatorów, jeden wstrzymał się od głosu.

Nowela ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej przygotowana przez Ministerstwo Finansów dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, odpowiadając tym samym na opinię Komisji Europejskiej z 17 maja 2017 r., wskazującą na brak implementacji do polskiego porządku prawnego poszczególnych przepisów dyrektyw Wypłacalność II i Omnibus II. Przepisy zawarte w projekcie dotyczą: wykonywania działalności przez wewnętrzne zakłady ubezpieczeń oraz reasekuracji, zawierania przez krajowe zakłady ubezpieczeń umów koasekuracji dużych ryzyk, umiejscowionych na terytorium innych państw Unii Europejskiej, a także zawierania przez zagraniczne ZU umów koasekuracji dużych ryzyk, umiejscowionych na terytorium Polski.

Ponadto nowela dotyczy możliwości wydania przez Komisję Nadzoru Finansowego zakazu lub ograniczenia swobodnego rozporządzania aktywami umiejscowionymi na terytorium Polski przez zagraniczny zakład ubezpieczeń lub zagraniczny zakład reasekuracji z państwa członkowskiego UE, wykonujący działalność w naszym kraju przez oddział lub na zasadzie swobody świadczenia usług.

Akt wprowadza także zmiany w ustawie o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz ustawie o obligacjach, polegające m.in. na ustaleniu minimalnej wartości nominalnej obligacji podporządkowanej na poziomie 400 tys. zł w przypadku jej emisji (m.in. przez banki krajowe, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe czy zakłady ubezpieczeń).
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.