Aktualności

Sejm zgodził się na podatek bankowy

29 grudnia Sejm uchwalił ustawę o podatku od niektórych instytucji finansowych (podatek bankowy). W ostatniej chwili do aktu wprowadzono kilka poprawek. Tylko jedna z nich dotyczyła ubezpieczycieli i nie była dla nich korzystna.

Już podczas wczorajszego drugiego czytania poprawek ustawy poseł-sprawozdawca Wiesław Janczyk (PiS) zapowiedział, że jego klub parlamentarny zgłosi kilka poprawek do proponowanych regulacji. Jedna z nich, zgodnie z wcześniejszymi informacjami*, dotyczyła podwyższenia jednolitej stawki daniny do poziomu 0,0366% miesięcznie (0,44% rocznie) progu aktywów (2 mld zł w przypadku ubezpieczycieli). Inna poprawka dotyczyła obniżenia podstawy opodatkowania o wartość aktywów zainwestowanych w obligacje skarbowe. Ten ostatni zapis nie objął jednak ubezpieczycieli, a jedynie banki i SKOK-i.

Sejm zdecydował o skierowaniu projektu do Komisji Finansów Publicznych (FPB). Ta przyjęła obie wspomniane poprawki. Odrzuciła natomiast wniosek klubu parlamentarnego PO, aby w akcie zapisać zwolnienie z opodatkowania środków własnych firm ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych objętych nowymi regulacjami. Wieczorem Izba Niższa przyjęła ustawę w wersji przekazanej przez Komisję. Oznacza to, że ostateczne warunki podatku od niektórych instytucji finansowych dotyczące zakładów są mniej korzystne od ustalonych przed tygodniem, ale lepsze od pierwotnie przewidywanych. Początkowo bowiem stawka opodatkowania dla ubezpieczycieli i reasekuratorów miała wynosić 0,05% miesięcznie (0,6% rocznie) od sumy aktywów przekraczającej 4 mld zł. Po protestach ubezpieczycieli i pozytywnej rekomendacji Ministerstwa Finansów 22 grudnia FPB obniżyła stawkę podatku bankowego dla ubezpieczycieli do poziomu obowiązującego pierwotnie banki (0,0325% miesięcznie, czyli 0,39% rocznie). Posłowie zmniejszyli też próg aktywów wolnych od opodatkowania z 4 do 2 mld zł.

Z wczorajszej wypowiedzi w Sejmie wiceministra finansów Konrada Raczkowskiego wynika, że w sektorze ubezpieczeniowym najwięcej podatku zapłaci PZU – 150 mln zł.
Ustawą zajmie się teraz Senat. Podatek bankowy ma być wprowadzony od 1 lutego 2016 r.
*http://www.gu.com.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.