Aktualności

Sejm pracuje nad nowelą „dystrybucyjną”

Zakończyła się pierwsza faza prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o dystrybucji ubezpieczeń*. 25 stycznia propozycja aktu została przyjęta przez Komisję Finansów Publicznych Sejmu. Z kolei w Izbie Niższej przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych zadeklarowali poparcie dla projektu.

Aby móc przyjąć projekt w pierwszym czytaniu, Komisja zgodziła się na procedowanie noweli w trybie nieuwzględniającym zachowania siedmiodniowego odstępu od daty wpłynięcia proponowanej regulacji. Uzasadniający nowelizację wiceminister finansów Leszek Skiba wskazywał, że ma ona charakter techniczny, a jej przyjęcie jest niezbędne ze względu na trwający obecnie na szczeblu unijnym proces legislacyjny regulacji zmieniającej datę stosowania dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD) z 23 lutego na 1 października**.

- Gdybyśmy wdrożyli tę ustawę (o dystrybucji ubezpieczeń – AM) od 23 lutego Polska byłaby w zasadzie jedynym krajem, który miałby takie obowiązki – podkreślił obecny na posiedzeniu Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. – To przesunięcie pozwoli – szczególnie dystrybutorom – dużo lepiej przygotować się do nowych obowiązków – zaznaczył.

Ostatecznie Komisja podjęła jednogłośną decyzję o przyjęciu nowelizacji i wyznaczyła wiceprzewodniczącego Andrzeja Kosztowniaka (PiS) na posła sprawozdawcę projektu. Tego samego dnia w późnych godzinach wieczornych sprawozdanie Komisji zostało przedstawione w Sejmie. Występujący z oświadczeniami Krystyna Skowrońska (PO), Mirosław Suchoń (Nowoczesna) i Genowefa Tokarska (PSL) zadeklarowali, że ich kluby parlamentarne będą głosować za przyjęciem projektu. Głosowanie odbędzie się 26 stycznia.

Cały proces legislacyjny noweli przebiega w błyskawicznym tempie. Projekt został bowiem skierowany do konsultacji publicznych 22 stycznia. Tego samego dnia został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów. Ponieważ nikt nie zgłosił uwag do propozycji udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji, w zakładce Rządowy Proces Legislacyjny w trybie przewidzianym art. 5 ustawy dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r. poz. 248) oraz§ 52 uchwały nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r.- Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. z 2016 r. poz. 1006 i 1204), po uzyskaniu opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych o zgodności regulacji z prawem Unii Europejskiej została ona skierowana do dalszych prac w Sejmie. Szybkie tempo procedowania jest spowodowane koniecznością przyjęcia nowelizacji przed dniem 23 lutego.

Projekt noweli dotyczy przesunięcia na 1 października terminu wejścia w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, która implementowała do polskiego systemu prawnego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. Obecnie dyrektywa i ustawa ustanawiają termin transpozycji i stosowania na dzień 23 lutego 2018 r.

***

*http://www.gu.com.pl/...
**http://www.gu.com.pl/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.