Aktualności

Sejm: Dziś decyzja ws. projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, trzeciego dnia obrad Sejm nie przyjął rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Głosowanie nad aktem odbędzie się dziś, ale jego wynik jest już przesądzony. Sejm przyjął za to nowelę ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

14 grudnia poseł Janusz Szewczak (PiS) przedstawił Izbie Niższej sprawozdanie sejmowej Komisji Finansów Publicznych na temat uchwały Senatu, wprowadzającej pięć poprawek do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Wszystkie kluby poselskie, w imieniu których zabrali głos Iwona Michałek (PiS), Krystyna Skowrońska (PO), Mirosław Suchoń (Nowoczesna) Genowefa Tokarska (PSL), zadeklarowały swoje poparcie dla regulacji w kształcie uwzględniającym korekty Izby Wyższej.

Ustawa ma obowiązywać od 23 lutego 2018 r., a 3 stycznia 2018 r. powinny wejść w życie regulacje odnoszące się do konfliktu interesów w ubezpieczeniowych produktach inwestycyjnych. Istnieje jednak możliwość, iż nowe przepisy zaczną obowiązywać nieco później.

16 października na posiedzeniu Komisji Gospodarczej i Monetarnej Parlamentu Europejskiego (ECON) przyjęto bowiem rekomendację, w której ECON zwraca się do Komisji Europejskiej o przesunięcie terminu wejścia w życie IDD. Propozycja zakłada, że rozpoczęcie obowiązywania nowych przepisów zostałoby przesunięte z 23 lutego na 1 października 2018 r. Uzasadniając swój wniosek, ECON stwierdziła, że pierwotna data nie zapewnia wystarczającego czasu na wdrożenie niezbędnych zmiany legislacyjnych, technicznych i organizacyjnych. Rekomendację zaakceptował już PE. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta na szczeblu Rady Europejskiej w dniu 16 grudnia.Nowela przyjęta14 grudnia Sejm przyjął za to nowelizację ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, dostosowującej polskie przepisy do wymogów dyrektyw Solvency II i Omnibus II w zakresie m.in. wewnętrzne zakłady ubezpieczeń i reasekuracji. „Za” głosowało 427 posłów. Nowela trafiła obrady Senatu.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.