Aktualności

Sejm: Dziś decyzja ws. podatku bankowego

16 grudnia Sejm rozpatrzył w pierwszym czytaniu poselski projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatek bankowy). Decyzja w sprawie dalszych losów projektu zostanie podjęta dziś. Możliwe, że do propozycji aktu zostaną wprowadzone zmiany.

Zgodnie projektem zgłoszonym przez grupę posłów, miesięczna stawka podatku wyniesie 0,0325% w przypadku banków, oddziałów instytucji kredytowych i SKOK-ów, natomiast krajowe zakłady ubezpieczeń i reasekuracji oraz oddziały i główne oddziały zagranicznych firm ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych zapłacą daninę w wysokości 0,05% miesięcznie. Danina będzie naliczana od sumy aktywów przekraczającej 4 mld zł. Podatek bankowy ma być wprowadzony od 1 lutego 2016 r. Wnioskodawcy szacują, że wpływy z podatku w 2016 r. wyniosą 6,5-7 mld zł (dane Komisji Nadzoru Finansowego). W dyskusji zostały zgłoszone wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu. Połowie podejmą decyzję w tej sprawie w bloku głosowań.

Z informacji uzyskanych przez „Rzeczpospolitą” w Kancelarii Sejmu wynika, że w głosowaniu zostanie podjęta decyzja, aby skierować projekt do Komisji Finansów Publicznych, skąd po dokonaniu poprawek wróci do Sejmu na drugie czytanie. Pewnych korekt w propozycji aktu chce Ministerstwo Finansów. Wiceminister Konrad Raczkowski powiedział „Rz”, iż MF chce, aby podmioty objęte programami naprawczym nie były objęte podatkiem bankowym. Z kolei w przytoczonej przez PAP Biznes wypowiedzi wiceszef resortu finansów stwierdził, że wyliczenia ministerstwa dotyczące przyszłorocznych wpływów z podatku są niższe niż podane przez wnioskodawców. – Łącznie z bankami, SKOK-ami, zakładami ubezpieczeniowymi i zakładami reasekuracji wyniosą 4,8 mld zł za 11 miesięcy 2016 roku – powiedział Konrad Raczkowski. – To najniższa możliwa kwota przy tej konstrukcji podatku – dodał.

Więcej:
„Rzeczpospolita” z 17 grudnia, Maciej Rudtke „Opozycja przeciw nowemu podatkowi”:
http://www.rp.pl/...
@PAPBiznes, „MF zakłada min. 4,8 mld zł wpływów z podatku od instytucji finansowych w '16”
http://biznes.pap.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: Sejm, „Rzeczpospolita”, Twitter, PAP)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.