Aktualności

Rzecznik Ubezpieczonych: Likwidacja szkód do poprawki

W niektórych obszarach likwidacji szkód komunikacyjnych stosowane są praktyki mocno odbiegające od przepisów prawa – twierdzi Rzecznik Ubezpieczonych.

Wspomniany na wstępie zarzut został sformułowany w drugiej części raportu Rzecznika zatytułowanego „Orzecznictwo Sądu Najwyższego a praktyka likwidacji szkód komunikacyjnych”. W opracowaniu instytucja, bazując głównie na obserwacjach poczynionych podczas rozpatrywania skarg, przeanalizowała problematykę kwalifikacji szkody jako całkowitej, wysokości stosowanych stawek za roboczogodziny prac naprawczych, odmowy zwrotu wydatków na ekspertyzy niezależnych rzeczoznawców, opieszałości w likwidacji szkód i niewywiązywania się przez ubezpieczycieli z obowiązków informacyjnych (w tym utrudnień i odmów w dostępie do akt szkody), a także opieszałości w likwidacji szkód z powodu biernego oczekiwania na prawomocne zakończenie postępowania karnego lub w sprawie o wykroczenie. W raporcie RzU rozebrał też na czynniki pierwsze nieprawidłowe praktyki towarzystw, zidentyfikowane w postępowaniach skargowych.

Rzecznik ocenił, że zarówno w napływających do niego skargach, jak i zapytaniach widać, iż praktyki ubezpieczycieli we wspomnianych powyżej obszarach nadal pozostawiają wiele do życzenia. Co więcej, RzU twierdzi, że w niektórych przypadkach owe praktyki dalece odbiegają od obowiązujących przepisów prawa i ich interpretacji dokonywanej przez Sąd Najwyższy oraz sądy powszechne. I nie są to incydentalne zdarzenia, ale powtarzające się regularnie metody postępowania.

Urząd przyznaje jednak, że część ubezpieczycieli poważnie potraktowała problemy wskazywane w skargach do Rzecznika. Firmy te podjęły samodzielne działania naprawcze. RzU zauważył też zwiększoną aktywność na tym polu Komisji Nadzoru Finansowego, stosującej coraz dotkliwsze sankcje, szczególnie wobec zakładów, które po raz kolejny dopuszczają się analogicznych do poprzednio stwierdzonych uchybień.

Szczegółowe omówienie raportu zostanie opublikowane w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 24 z datą wydawniczą 16 czerwca.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.