Aktualności

Rzecznik Finansowy: Rok dużej aktywności

Prawie 24 tys. porad, niemal 19,5 tys. odebranych wniosków o interwencję lub postępowanie polubowne, 344 wydane tzw. istotne poglądy – to podstawowe statystyki obrazujące aktywność biura Rzecznika Finansowego w 2016 r.

- To pierwszy pełny rok naszej działalności obejmującej również sektor bankowo-kapitałowy, obok rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego, na którym jesteśmy obecni już ponad 21 lat. Niemal 5,5 tys. porad, 4 tys. wniosków o interwencję i 170 wniosków o istotny pogląd pokazują, jak potrzebne było rozszerzenie naszych kompetencji o ten segment rynku finansowego – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy. Ze względu na długą tradycję aktywności RzF na rynku ubezpieczeniowym nadal jest to najbardziej istotna część jego działania.

Eksperci Rzecznika udzielili ponad 18,5 tys. porad telefonicznych lub mailowych, przyjęli ponad 13 tys. wniosków o interwencję i 300 o wydanie tzw. istotnego poglądu. Popularność (2388 wniosków) zyskała też nowa forma pomocy rozwiązywania sporów w ramach postępowania polubownego. Tu również dominują (79% wniosków) sprawy związane z ubezpieczeniami.
- Widać, że klientom zależy na szybkim i tanim rozwiązaniu ich problemów. Liczymy, że instytucje finansowe będą chętniej wykorzystywały taką możliwość uniknięcia sporu sądowego – mówi Paweł Zagaj, zastępca RzF, nadzorujący Wydział Pozasądowego Rozwiązywania Sporów.
„Komunikacja” wiodącym obszarem skargZ danych opublikowanych przez RzF wynika, że w 2016 roku do urzędu trafiło 13 021 wniosków zgłaszanych w indywidualnych sprawach z zakresu problematyki ubezpieczeń gospodarczych. Z tej liczby 4396 zgłoszeń (33,7%) dotyczyło działu I, a 8602 (66,1%) – działu II. Najwięcej wystąpień dotyczyło ubezpieczeń komunikacyjnych. Spośród 4952 pism odnoszących się do „komunikacji” 3799 traktowało o sprawach związanych z OC ppm. przede wszystkim: odmowach uznania całości lub części roszczenia o odszkodowanie lub świadczenie, opieszałości w likwidacji szkód, niesatysfakcjonujących uzasadnieniach stanowisk zakładów, nieuprawnionym kwalifikowaniu szkód jako całkowitych, problemach z rekompensatą kosztów auta zastępczego, prawie poszkodowanego do decydowania o wyborze części stosowanych do naprawy pojazdu, zasadności stosowania amortyzacji części czy obniżaniu stawek za roboczogodziny.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 16 z datą wydawniczą 18 kwietnia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.