Aktualności

Rzecznik Finansowy: Projekt WEI ogranicza prawa poszkodowanych

Zdaniem Rzecznika Finansowego projekt zmian w prawie przedstawiony przez WEI (Warsaw Enterprise Institute) zmierza w kierunku szukania znacznych oszczędności dla branży ubezpieczeniowej kosztem poszkodowanych w wypadkach drogowych czy ich rodzin.

- Ograniczanie ich uprawnień potwierdzonych bogatym orzecznictwem Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych, a także pogwałcenie wypracowanych reguł prawa odszkodowawczego nie może spotkać się w żadnej mierze z naszą aprobatą. Proponowane regulacje są także jaskrawym zaprzeczeniem celów, dla których utworzono system ochrony poszkodowanych w obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych – powiedział Aleksander Daszewski, radca prawny w biurze Rzecznika.

Ekspert zwrócił uwagę, że rozpoczynając prace mające na celu wyhamowanie wzrostów składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, przedstawiciele RzF byli – wraz z posłem Adamem Abramowiczem – wielokrotnie zapewniani przez przedstawicieli WEI, że nie będzie się to odbywać kosztem osób poszkodowanych. Jednak zdaniem Rzecznika ostatecznie przedłożony projekt założeń zmian w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych jest daleki od przyjętych na początku dyskusji założeń. RzF przypomniał, że te założenia przewidywały wypracowanie racjonalnych propozycji mających na celu wyhamowanie wzrostów składek za ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm.) bez pokrzywdzenia poszkodowanych w wypadkach drogowych.

- Niestety przygotowany projekt nie uwzględnia wielu odrębnych zdań zgłaszanych podczas dyskusji, również przez Rzecznika Finansowego. Odbiega on od uprzednich zapewnień i jest skrajnie niekorzystny dla poszkodowanych w wypadkach drogowych i ich rodzin. Stąd, po pogłębionej analizie, odczytujemy go jako daleko idącą, a wręcz rażącą próbę pogwałcenia słusznych praw poszkodowanych – stwierdził Aleksander Daszewski.  

Podkreśla, że propozycje WEI idące w kierunku redukcji uprawnień poszkodowanych Rzecznik odbiera jako działania lobbystyczne na rzecz branży ubezpieczeniowej z pokrzywdzeniem osób poszkodowanych w wypadkach. W ocenie eksperta analiza propozycji wyraźnie wskazuje, że ostatnio notowany stosunkowo dynamiczny wzrost składek w OC ppm. i wywołany tym społeczny sprzeciw lobby ubezpieczeniowe uznało za nadarzającą się okazję do znacznego ograniczenia, a wręcz wycofania się z obowiązku niektórych świadczeń osobowych dla ofiar wypadków komunikacyjnych. W ocenie RzF działania te jednak w żadnym razie nie zasługują na poparcie ze strony organów Państwa.

Pełne stanowisko Rzecznika Finansowego można znaleźć pod adresem:
https://rf.gov.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: RzF)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.