Aktualności

Rzecznik Finansowy: Ochrona sprzętu elektronicznego wymaga wielu zmian

Bardzo wąski zakres ochrony, nieprecyzyjne zapisy umowy, złe praktyki sprzedażowe i likwidacyjne, kilkudziesięcioprocentowe prowizje dla sprzedawców – opublikowany przez Rzecznika Finansowego (RzF) raport na temat ubezpieczeń sprzętu elektronicznego stawia szereg zarzutów tego typu produktom. Ubezpieczyciele już przedstawili propozycję poprawy sytuacji, ale ich koncepcja nie do końca satysfakcjonuje Rzecznika.

- Zdecydowaliśmy się zaalarmować klientów, kluczowe osoby i urzędy w Polsce, bo mamy coraz więcej wniosków o interwencję w związku z umowami ubezpieczeń sprzętu elektronicznego. Jesteśmy zaniepokojeni praktykami ubezpieczycieli i sieci handlowych w tym obszarze, stąd zdecydowaliśmy się zasygnalizować je specjalnym raporcie. Nasze główne zarzuty dotyczą zarówno sposobu sprzedaży takich ubezpieczeń, jak i ich konstrukcji. Mamy nadzieję, że podobnie jak to miało miejsce np. w przypadku raportu dotyczącego polis z UFK, również ta analiza przyczyni się do poprawy sytuacji klientów – powiedziała Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

Lawinowy wzrost skargPrzesłanką do stworzenia raportu był między innymi lawinowy wzrost skarg na ubezpieczenia sprzętu elektronicznego. O ile jeszcze w 2013 roku do RzF wpłynęło 105 zgłoszeń dotyczących tego typu polis, to do połowy tego roku ich liczba uplasowała się na poziomie 622 szt. – o ponad 110 więcej niż w całym 2015 r. (506 pism). W sumie od 2009 r., kiedy to do urzędu trafiła pierwsza skarga dotycząca tych polis, do połowy tego roku wpłynęło 1291 pism na ten temat. RzF szacuje, że do końca 2016 r. będzie ich łącznie około 1600. Najwięcej skarg zgłoszono na dotyczyło Ergo Hestii (395), Warty (335) i TU Europa (148). Należy jednak podkreślić, że pierwsze miejsce sopockiej firmy to efekt tego, że jest ona liderem we wspomnianym segmencie, więc siłą rzeczy najwięcej zastrzeżeń jest kierowanych pod jej adresem. Na dzień 30 czerwca udział skarg na polisy chroniące sprzęt elektroniczny w ogólnej liczbie wniosków odnoszących się do ubezpieczeń sięgnął 4,8%. Dla porównania: udział zastrzeżeń do AC to 6%, „uefek” – 7,6%, ubezpieczeń mienia – 4,5%, NNW – 4,2%.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 47 z datą wydawniczą 22 listopada.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.