Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Zysk PZU spadł o ponad 700 mln zł

Zgodnie z przewidywaniami analityków, Grupa PZU przez dziewięć miesięcy tego roku zebrała wyraźnie więcej składek niż w analogicznym okresie 2014 r. Potwierdziły się też przewidywania dotyczące zysku ubezpieczyciela: po 3 kwartałach 2015 r. był on o prawie 30% niższy od ubiegłorocznego.

Z opublikowanego 10 listopada raportu największego polskiego ubezpieczyciela wynika, że od początku stycznia do końca września tego roku zebrał on w sumie 13 461,28 mln zł. Osiągnięty rezultat był o +8,48% wyższy od uzyskanego po 9 miesiącach ub.r. (12 408,78 mln zł). Wypracowany przez ubezpieczyciela zysk netto w kwocie 1832,39 mln zł był aż o -28,53% niższy od odnotowanego po 3 kwartałach 2014 r. (2563,83 mln zł).

Z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych (efekt konwersji polis umów wieloletnich na umowy roczne odnawialne w ubezpieczeniach grupowych typ P oraz wynik na sprzedaży PZU Litwa) wynik netto spadł o 34,6%.

Trafne prognozy analitykówUzyskany przez ubezpieczyciela rezultat potwierdził wcześniejsze prognozy analityków ankietowanych przez „Parkiet”*. Średnio eksperci przewidywali, że zakład wypracuje ponad 1,8 mld zł zysku netto. Niewiele pomylili się z kolei w przypadku wyniku sprzedażowego PZU: średnia prognoz mówiła o przypisie rzędu 18,5 mld zł, o +8,6% większy od odnotowanego w poprzednim roku.

Jedną z przyczyn tak znaczącego spadku wyniku finansowego koncernu była wyraźna obniżka wyniku netto z działalności inwestycyjnej. Na dzień 30 września 2015 r. zakład legitymował się zyskiem z inwestycji wielkości 1387,56 mln zł. Rok wcześniej wskaźnik ten uplasował się na poziomie 2181,31 mln zł (-36,39% r/r). Firma tłumaczy spadek dochodów z działalności lokacyjnej wzrostem rentowności polskich obligacji skarbowych oraz gorszej koniunktury na rynkach kapitałowych. Przez 9 miesięcy tego roku Grupa PZU wypłaciła łącznie 9079,66 mln zł odszkodowań i świadczeń, to o +9,74% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (8411,92 mln zł). Prognozy dla „Parkietu” mówiły o wyniku z inwestycji rzędu 1,4 mld zł oraz o ponad 9 mld zł wypłaconych odszkodowań i świadczeń.

Pozostałe Wskaźnik ROE za okres od dnia 1 stycznia do dnia 30 września 2015 r. wyniósł 19,1%, co oznacza spadek o 7,3 pp. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.
W analizowanym okresie wpływ na działalność zakładu miało kilka charakterystycznych elementów, jak choćby wzrost przypisu brutto dzięki rozwojowi działalności na rynkach zagranicznych, składka pozyskana przez Link4 oraz rozwój ubezpieczeń grupowych ochronnych. Przyrost ten został w części skompensowany spadkiem przypisu w grupie OC pozostałych i majątkowych. Innym czynnikiem była niższa rentowność w segmencie ubezpieczeń grupowych i indywidualnie kontynuowanych związana głównie z wyższą szkodowością produktów ochronnych (większa częstotliwość zgonów). Według PZU pozostałymi elementami były: spadek rentowności w ubezpieczeniach masowych związany głównie ze wzrostem szkodowości w „komunikacji”, jednorazowy wynik na sprzedaży PZU Litwa, słabszy rezultat ubezpieczeń emerytalnych związany ze skutkami zmian w OFE.

Natomiast na porównywalność wyników r/r wpłynęło rozszerzenie działalności w Polsce i krajach bałtyckich. Zakład tłumaczy, że w 2014 r. przejęte spółki kontrybuowały do wyniku Grupy PZU od momentu nabycia, a w 2015 r. ujmowane są przez cały okres, przyczyniając się do wyższych poziomów poszczególnych pozycji wyniku oraz aktywów i pasywów.
Więcej szczegółów na temat wyników Grupy PZU za 3 kwartały 2015 roku już wkrótce.

*„Parkiet” z 9 listopada, matp „PZU: Słabsze prognozy dla rynkowego lidera”, pod adresem:
http://www.parkiet.com/...
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.