Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Zmiana która nie pomoże klientom

W ostatnich latach branża ubezpieczeniowa została poddana wielu nowym regulacjom prawnym. Ich wspólnym mianownikiem była chęć zwiększenia ochrony klientów w relacjach z dostawcami polis. I o ile w przypadku rozwiązań wprowadzanych we wspomnianym okresie można było znaleźć argumenty potwierdzające ich deklarowaną ideę, to w odniesieniu do najnowszej propozycji legislacyjnej (a przynajmniej jej znaczącej części) jest to bardzo trudne.

Likwidacja urzędu Rzecznika Ubezpieczonych, która ma nastąpić w związku wprowadzeniem instytucji Rzecznika Finansowego, budzi coraz większe emocje. Plan ten spotkał się z ostrą reakcją m.in. Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. W oficjalnym stanowisku organizacja wyraziła zdecydowany sprzeciw zarówno wobec samej koncepcji zawartej w projekcie ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, jak i trybu procedowania aktu.

Jest nadziejaOpublikowane w ubiegłym tygodniu kwartalne rezultaty polskich spółek Vienna Insurance Group potwierdziły to, co sygnalizowały zaprezentowane wcześniej zestawienia innych ubezpieczycieli: na polskim rynku wciąż trwa wojna cenowa. Opublikowane równolegle sprawozdanie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pozwala jednak mieć nadzieję, że tempo polityki cięcia cen w „komunikacji” będzie spadać. Podsumowanie UFG pokazało bowiem, że różnice we wpływającej do Funduszu składce z polis komunikacyjnych w porównaniu z I kw. 2014 r. były dużo mniejsze od różnicy pomiędzy tym ostatnim a pierwszymi trzema miesiącami 2013 r.

Allianz kusi kierowcówWśród pozostałych wydarzeń ostatnich dni na uwagę zasługiwał debiut nowej oferty komunikacyjnej Allianz Polska. Jedną z charakterystycznych cech nowej propozycji dla kierowców jest możliwość uzyskania zniżki nawet do 70%. Warto pamiętać, że podobne rozwiązanie zapewniło sukces debiutującej na rynku Proamie. Spore poruszenie wywołały również informacje „Gazety Wyborczej” o rozmowach PZU SA z przedstawicielami władz województwa śląskiego na temat przejęcia kilku tamtejszych szpitali.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 25 z datą wydawniczą 23 czerwca.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.