Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Wyczerpywalność trafiła do sejmowej podkomisji

21 czerwca w sejmowej Komisji Finansów Publicznych odbyło się pierwsze czytanie senackiego projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, mającej na celu rozwiązanie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych z OC ppm. Wątpliwości posłów oraz szereg uwag zgłoszonych przez przedstawicieli instytucji państwowych skłoniły Komisję do skierowania projektu do szczegółowego rozpatrzenia przez podkomisję stałą do spraw instytucji finansowych

Poproszony o przedstawienie rządowej opinii dotyczącej projektowanych przepisów wiceminister finansów Paweł Gruca przyznał, że stanowisko Rady Ministrów odnośnie projektu jest dopiero „w procedowaniu”. Dodał, że co do idei rząd popiera zmianę przepisów, ale jest przeciwny stosowaniu w noweli sformułowania mówiącego o roszczeniach o naprawienie szkody na osobie, gdyż jest ono zbyt szerokie i obejmuje wszelkie roszczenia z tytułu szkód na osobie, zarówno o charakterze majątkowym, jak i niemajątkowym, jednorazowym jak i wielorazowym. – Innymi słowy dotyczy to nie tylko rent, ale też takich świadczeń, jak pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji, czy zadośćuczynienia za doznaną krzywdę – powiedział wiceminister. – Rodzi to ryzyko znacznego zwiększenia potencjalnych zobowiązań Funduszu (UFG – AM) w stopniu wyższym, niż jest to intencją wnioskodawców – zaznaczył.

Konieczne doprecyzowanie przepisówPaweł Gruca oświadczył, że w ocenie ministerstwa konieczne jest doprecyzowanie w projekcie świadczeń, jakie będą przysługiwały ofiarom wypadków po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej z OC ppm. Podobnego uściślenia wymagają też kwestie związane z nowym zadaniem, jakie projekt nakłada na UFG.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 27/28 z datą wydawniczą 4 lipca.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.