Aktualności

Rynek ubezpieczeń: TUW PZUW może ruszać

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych – tak nazywa się nowy zakład majątkowy, który uzyskał zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej. Na czele TUW PZUW stanie Rafał Kiliński.

Zgodnie z licencją przyznaną przez KNF rzeczowy zakres działalności ubezpieczyciela obejmuje prawie wszystkie grupy ubezpieczeń działu II, oprócz chorobowych (gr. 2), kredytu (gr. 14) i ochrony prawnej (17). „PZUW to spółka-córka, która będzie specjalizowała się w ubezpieczeniach wzajemnych (niekomercyjnych)” – napisał na Twitterze Michał Witkowski, szef komunikacji korporacyjnej i rzecznik prasowy PZU.

Na czele pierwszego zarządu ubezpieczyciela stanie Rafał Kiliński, dotychczas pełnomocnik zarządu PZU SA. Szef nowego towarzystwa jest związany z branżą ubezpieczeniową od prawie 19 lat. Swoją karierę zaczynał w styczniu 1997 r. w Warcie, by po niemal czterech latach przenieść się do Marsh. W PZU od października 2004 r. najpierw w Oddziale Okręgowym w Gdańsku, a następnie od września 2008 r. w warszawskiej centrali, gdzie piastował funkcje m.in. dyrektora generalnego ds. Klientów Strategicznych oraz dyrektora Biura Underwritingu i Klientów Strategicznych. Wraz z nim we władzach TUW PZUW zasiądzie Aneta Zawistowska. Członkini zarządu nowego zakładu jest związana z rynkiem ubezpieczeniowym od kilku lat. W PZU SA zajmowała się rozwojem produktów ubezpieczeniowych dla podmiotów gospodarczych. Od pięciu lat odpowiada za kreowanie polityki i strategii spółki w zakresie underwritingu ubezpieczeń komunikacyjnych dla klientów korporacyjnych jako dyrektora ds. underwritingu ubezpieczeń komunikacyjnych PZU SA. Zarząd towarzystwa uzupełni Katarzyna Łubkowska, związana z PZU od lutego 2004 roku. Swoją karierę w firmie rozpoczęła w Biurze Standardów Rachunkowości, by w 2011 r. objąć stanowisko dyrektora ds. Polityki Rachunkowości w PZU SA i PZU Życie.

O planach największego polskiego ubezpieczyciela odnośnie do powołania towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych mówiło się na rynku już od pewnego czasu. W  kwietniu tego roku ubezpieczeniowy blog finansowy insurancemarket.pl podał, że PZU złożył do KNF wniosek o rejestrację towarzystwa pod nazwą Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. Według autorów PZUW miałby zaoferować OC szpitali i ubezpieczenia od zdarzeń medycznych. „Przystępujące do TUW-u jednostki  będą podlegać ocenie ryzyka na zasadach podobnych do tych, które obecnie obowiązują w przypadku ubezpieczeń OC szpitali. Korzyścią dla szpitali będzie wstąpienie do Związku Wzajemności Członkowskiej (ZWC), umożliwiającego podział części ryzyka pomiędzy grupy ubezpieczonych, które tworzone będą w ramach szpitali o podobnym profilu” – napisano na blogu.

Więcej szczegółów na temat planowanego TUW ujawnił w czerwcowym wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” pierwszy prezes nowo powołanego ubezpieczyciela. Rafał Kiliński wskazał wówczas, iż na powołanie TUW miało wpływ to, że takie towarzystwo umożliwia legalną i transparentną budowę długoterminowych relacji z danym szpitalem. Zaznaczył, że dzięki PZUW szpitale będą miały wybór: albo regularny udział w przetargach i konieczność płacenia coraz wyższej stawki, albo udział w towarzystwie, lepsze zarządzanie ryzykiem i szansa na coraz niższe stawki. Zdradził też, że zainteresowani przystąpieniem do TUW będą musiały zgłosić akces członkowski i wykupić przynajmniej jedną cegiełkę-udział, wartą prawdopodobnie ok. 100-150 zł. Ubezpieczyciel mógłby jednak usunąć któregokolwiek z członków, jeśli ten nie będzie spełniał określonych kryteriów w przyszłości. Rafał Kiliński wyraził też nadzieję, że KNF wyda zgodę na funkcjonowanie PZUW na jesieni, tak aby mógł on rozpocząć działalność operacyjną już w IV kwartale tego roku.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.