Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Trudna przyszłość „komunikacji”

13 października w Warszawie odbyła się konferencja zatytułowana „Wyzwania ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce”. Patronem medialnym wydarzenia była „Gazeta Ubezpieczeniowa”.

W trakcie konferencji wystąpili przedstawiciele m.in. Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, towarzystw, brokerów oraz kancelarii odszkodowawczych. Treścią ich wystąpień były m.in. aktualne problemy regulacyjne w ubezpieczeniu OC, kierunki rozwoju kancelarii odszkodowawczych i uregulowanie ich działalności oraz wykorzystywanie innowacji technologicznych w ubezpieczeniach.

Regulacyjna przyszłośćKatarzyna Przewalska z MF przedstawiła plany resortu dotyczące możliwych regulacji prawnych związanych z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych (OC ppm.). Odniosła się m.in. do propozycji RzF dotyczącej uregulowania rynku kancelarii odszkodowawczych (podczas konferencji zaprezentował ją Bartłomiej Chmielowiec, przedstawiciel Rzecznika). - Dostrzegamy problemy związane z funkcjonowaniem tego typu podmiotów. Ewentualne regulacje powinny odnosić się tylko do wybranych aspektów ich działalności i tylko w odniesieniu do rynku ubezpieczeniowego – mówiła

Katarzyna Przewalska zapowiedziała też prace nad rozwiązaniem problemu nieprawidłowości w procesie napraw powypadkowych. Podkreśliła, że MF dostrzega potrzebę wypracowania kompromisowego rozwiązania uwzględniającego zarówno problemy sygnalizowane przez branżę motoryzacyjną, jak i przepisy kodeksu cywilnego. Można też spodziewać się w najbliższych latach podwyższenia sum gwarancyjnych w OC ppm. Prawdopodobnie w 2018 r. Komisja Europejska przeprowadzi przegląd dyrektywy w tym zakresie. W tym kontekście przedstawicielka MF wspomniała też o kwestii wyczerpywalności sum gwarancyjnych, określając ją mianem „problemu prawnego i reputacyjnego”.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 43 z datą wydawniczą 25 października.
AM

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.