Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Towarzystwa oczekują znaczącego wzrostu zysku

Minimalny spadek przypisu składki, głównie dzięki wyhamowaniu spadku sprzedaży w sektorze życiowym, oraz wyraźny wzrost wyniku finansowego za sprawą znaczącego skoku zysków rynku majątkowego – takich osiągnięć oczekują w tym roku polscy ubezpieczyciele.

Z opracowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego raportu „Plany finansowe zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji na 2017 r.” wynika, że w tym roku towarzystwa planują uzyskanie łącznego wyniku finansowego netto na poziomie 5,25 mld zł – o 25,55% wyższego od ubiegłorocznego (4,18 mld zł). Będzie to w głównej mierze efekt wzrostu zarobków działu II, którego oczekiwany poziom to 53,65% (2,97 mld zł wobec 1,93 mld zł w 2016 r.). Spodziewany zysk netto działu I to 2,28 mld zł (2,25 mld zł w ub.r.,+1,38% r/r).

KNF zauważa, że według planów zakładów, tegoroczny przypis składki brutto całego rynku wyniesie 55,87 mld zł – o 0,3% mniej niż w 2016 r. (56,04 mld zł). Rynek życiowy spodziewa się spadku tempa składki przypisanej brutto (z 13,33% w ub.r. do 3,06% w 2017 r.), dzięki czemu jego roczny wynik wyniesie 23,13 mld zł (23,86 mld zł przed rokiem). W ocenie zakładów życiowych w tym roku należy spodziewać się w szczególności wzrostu znaczenia ubezpieczeń ze składką regularną, długoterminowych produktów oszczędnościowych (dodatkowe oszczędzanie na emeryturę), produktów posagowych (jako rezultat programu 500+), jak również rozwoju ubezpieczeń medycznych i zdrowotnych. Towarzystwa nie wykluczają natomiast dalszego spadku sprzedaży w ubezpieczeniach inwestycyjnych i oszczędnościowych ze składką jednorazową, co wynika ze wprowadzonych zmian regulacyjnych i prawnych.

Z kolei zakłady majątkowe spodziewają się stabilizacji i rozwoju rynku w tempie ok. 4-5%. Przypis składki w dziale II ma wzrosnąć o ok. 1,75%, do poziomu 32,74 mld zł (32,18 mld zł w 2016 r.). Głównym obszarem wzrostu ma być segment ubezpieczeń korporacyjnych oraz dla małych i średnich przedsiębiorstw. Podobnie jak dział I, tak i sektor non-life oczekuje, że w tym roku wzrośnie rola ubezpieczeń zdrowotnych. Przewidują również wzrost składki z ubezpieczeń komunikacyjnych, jednak na poziomie znacznie niższym niż w 2016 r. Ubezpieczyciele majątkowi będą dalej koncentrować się przede wszystkim na poprawie rentowności ubezpieczeń komunikacyjnych. Ma to wpłynąć na znaczącą poprawę wyniku technicznego całego działu II, który ma osiągnąć wartość 1,49 mld zł (350 mln zł w ubiegłym roku, +324% r/r).

„Zgodnie z planami przekazanymi przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji, prognozowane współczynniki wypłacalności w skali całego sektora ubezpieczeń kształtują się na bezpiecznym poziomie. W scenariuszu ocenianym jako najbardziej prawdopodobny i przyjęty przez zakłady do realizacji (realistycznym), sektor wykazuje na koniec 2017 r. prawie 8-krotne pokrycie minimalnego wymogu kapitałowego MCR oraz prawie 2,5-krotne pokrycie kapitałowego wymogu wypłacalności SCR” – podała KNF w raporcie.

Komisja zauważyła również, że, porównując wyniki sektora ubezpieczeń za ostatnie lata z planami finansowymi, można zauważyć, że z perspektywy sektora osiągnięte pozycje finansowe są z reguły zbieżne z planowanymi, a ewentualne różnice nie przekraczają 10%. „Pozwala to przyjąć, że plany finansowe zakładów ubezpieczeń na rok 2017 zostaną w znacznym stopniu zrealizowane” – uważa nadzór.

Raport jest dostępny pod adresem:
https://www.knf.gov.pl/...
AM, news@gu.com.pl
(źródło: KNF)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.