Aktualności

Rynek ubezpieczeń: SN wzmacnia prokliencki trend

Od kilku lat w otoczeniu prawnym ubezpieczeń widoczny jest prokliencki trend. Jednym z katalizatorów jego dynamicznego rozwoju jest Sąd Najwyższy, którego uchwały mają niezwykle istotne konsekwencje zarówno dla towarzystw, jak i ich klientów.

Ubezpieczeniowym numerem jeden minionego tygodnia była uchwała SN przesądzająca, że osoby bliskie nieubezpieczonego posiadacza pojazdu, który poniósł śmierć w wypadku, mogą wystąpić o zadośćuczynienie do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która z pewnością nie będzie odstępstwem od wspomnianej powyżej prawidłowości. Praktycznym efektem rozstrzygnięcia SN będzie m.in. rozszerzenie odpowiedzialności UFG, czego skutkiem może być z kolei (i prawdopodobnie będzie) będzie wzrost wydatków instytucji na zaspokojenie roszczeń z tytułu szkód osobowych.

Segment zdrowotny nadal rośnieOpublikowany niedawno raport Polskiej Izby Ubezpieczeń potwierdził wcześniejsze nieoficjalne sygnały o utrzymaniu się dynamicznego wzrostu – zarówno jeśli chodzi o liczbę osób objętych ochroną jak i wartość przypisu składki – w segmencie prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych. Na odnotowanie zasługiwała także zmiana w zarządzie D.A.S. Po planowanej rezygnacji Arkadiusza Gila w skład władz spółki weszła Danuta Źrałek, związana z towarzystwem od trzynastu lat.

PZU dokształci pracowników medycznychInteresującym wydarzeniem było również nawiązanie współpracy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) i PZU Jej owocem ma być „Bezpieczny Poród” – powszechny program kształcenia podyplomowego lekarzy, położnych, pielęgniarek oraz innych przedstawicieli personelu medycznego z zakresu położnictwa. Warto również wspomnieć o przyjęciu przez Auxilię nowego modelu biznesowego. Przewiduje on m.in. wprowadzenie nowej formuły współpracy o charakterze franczyzowym.

Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 10 z datą wydawniczą 7 marca.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.