Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Sezon burzowy w branży

Jednym z najistotniejszych wydarzeń obecnego roku (jeśli nie najważniejszym) będzie implementacja dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń. Niestety, wiele wskazuje na to, że proces legislacyjny nowych regulacji prawnych będzie niezwykle burzliwy.

O to, by pracom nad ustawą dystrybucyjną towarzyszyło mnóstwo emocji, postarały się instytucje państwowe biorące udział w konsultacjach publicznych paktu. Komisja Nadzoru Finansowego w swojej opinii zaproponowała, aby nowe regulacje nakładały na pośredników obowiązek ujawniania wysokości prowizji otrzymywanej przez dystrybutorów. Ale to i tak „pikuś” przy tym, co zaproponował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Otóż UOKiK zgłosił postulat rozważenia wprowadzenia zakazu pobierania prowizji od ubezpieczycieli, na wzór regulacji zastosowanych w ustawie implementującej do polskiego porządku prawnego postanowienia dyrektywy hipotecznej.

Będzie bój o zadośćuczynieniaJednak to nie tylko postulaty zgłoszone przez KNF i UOKiK sprawiają, że najbliższe tygodnie zapowiadają się jako gorący okres w branży. Wkrótce światło dzienne mają bowiem ujrzeć poselskie propozycje wyhamowania wzrostu stawek w OC. Jak ustalił portal brd24.pl, parlamentarzyści chcą zaproponować powiązanie wysokości składki z punktami karnymi kierowcy. O ile ta propozycja nie wzbudzi zapewne większych kontrowersji, to już zamiar standaryzacji zadośćuczynień (i to w formie tabeli!) z pewnością wywoła burzę. Choćby ze względu na szerokie grono przeciwników takiej koncepcji, z Rzecznikiem Finansowym i sektorem odszkodowawczym na czele.

Nowe marki firm ubezpieczeniowychWśród pozostałych akcentów ostatnich dni uwagę zwracało rozstrzygnięcie w kwestii rozpatrywania roszczeń poszkodowanych w wyniku zamachu terrorystycznego w Berlinie. Ostatecznie okazało się, że zadanie to przypadnie niemieckiemu funduszowi gwarancyjnemu. Na uwagę zasługiwały też kolejne zmiany „szyldów” podmiotów działających w branży ubezpieczeniowej. I tak markę Gras Savoye Polska zastąpił Willis Towers Watson Polska, a GrECo Ecclesia Hospital zmieniła nazwę na GrECo Ecclesia.
Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 4 z datą wydawniczą 24 stycznia.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.