Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Samorządowcy chcą rozmawiać o ryzykach

W poniedziałek 8 kwietnia 2019 roku podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów w Krakowie odbył się panel dyskusyjny moderowany przez redaktor naczelną „Gazety Ubezpieczeniowej” Aleksandrę E. Wysocką. Panel nosił tytuł „Strategia zarządzania finansami Jednostek Samorządu Terytorialnego”, a udział w nim wzięli: prof. Maria Płonka, dziekan Wydziału Finansów i Prawa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, specjalista w zakresie ubezpieczeń wzajemnych, Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW oraz samorządowcy: Anna Grygierek – burmistrz miasta i gminy Strumień oraz Zbigniew Wojas – wójt gminy Gdów.

Z dyskusji wynikło, że w nawale zadań związanych z planowaniem finansowym ubezpieczenia niekoniecznie znajdują się na pierwszym planie. Oferty są często porównywane pod względem ceny, a dopiero potem zakresu. Dopiero kiedy dojdzie do poważniejszych szkód, okazuje się, czy ochrona majątku jednostki samorządu terytorialnego była wystarczająca.

Formuła ubezpieczeniowej wzajemności budzi wśród samorządowców mieszane uczucia. Z jednej strony kusi nieco niższą składką, obawy jednak budzi ryzyko dopłaty do składki w razie szkody. Wiedza o tym, jak funkcjonują ubezpieczenia wzajemne, wciąż jest niedostateczna. Samorządowcy podkreślali, że duże znaczenie ma dla nich wsparcie w zakresie zarządzania ryzykiem, ponieważ w ich gminach brakuje specjalistów z tej dziedziny, a być może wiele szkód można by było zmniejszyć lub w ogóle wyeliminować.  Samorządowcy bardzo przychylnie patrzą na inicjatywy edukacyjne i prewencyjne ze strony zakładów ubezpieczeń.

Dyskutanci doszli do wniosku, że oprócz porównywania suchych ofert, należy więcej rozmawiać o ryzykach, jakie mogą wystąpić na terenie jednostek samorządu terytorialnego. Wskazywano również na trudności występujące przy organizacji przetargów, które mają teoretycznie wyłonić najlepszego oferenta, ale często sprawiają, że ostateczna oferta jest mało elastyczna i niekoniecznie optymalnie dostosowana do potrzeb gminy czy miasta, a najsilniejszy akcent jest kładziony na cenę, a nie jakość ubezpieczenia.

Szczegółową fotorelację z dyskusji opublikujemy w jednym z najbliższych wydań „Gazety Ubezpieczeniowej”.
AW

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.