Aktualności

Rynek ubezpieczeń: PZU zainwestował w Witelo

Grupa PZU została pierwszym inwestorem funduszu Witelo. Ubezpieczyciel objął certyfikaty inauguracyjnej emisji, co w jego ocenie powinno niebawem przełożyć się na pierwsze inwestycje. W najbliższym czasie do funduszu Witelo będą zapraszani kolejni polscy i międzynarodowi inwestorzy. Docelowo Witelo ma dysponować 500 mln zł, a Grupa PZU zamierza zainwestować w nim co najmniej 200 mln zł.

- Cieszę się ze startu programu Witelo Found – wspólnego projektu PZU, NCBR, realizowanego pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa – który już teraz spełnia misję, jaką przed nim postawiono. To między innymi dzięki jego wsparciu udało się zaprosić na prestiżowe forum, jakim jest Cybersec, czołowych inwestorów VC z całego świata – powiedział podczas oficjalnego otwarcia konferencji Cybersec Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

– Celem Witelo zawsze było stworzenie pomostu między polskim ekosystemem a najlepszymi zagranicznymi inwestorami – podkreślił Michał Krupiński, prezes PZU SA.

Przedstawiciele PZU w ciągu ostatnich trzech miesięcy dołożyli starań, aby to ułatwić. Odbyli w tym czasie szereg spotkań i nawiązali relacje z przeszło 60 inwestorami branżowymi z amerykańskiej Silicon Valley, z Niemiec i Izraela. W efekcie podczas odbywającej się w Krakowie konferencji Cybersec możliwe były spotkania pomiędzy polskimi startupami a przedstawicielami takich venture capital, jak Mjolnir Ventures, TeamVest, Paladin Capital Group czy PeriTech.

– Do stworzenia tego typu hubów potrzebny jest nie tylko kapitał, ale również know-how i relacje z zagranicznymi inwestorami. Dlatego cieszymy się, że jeszcze przed pierwszą inwestycją udało nam się spełnić założenie zainteresowania naszym krajem czołowych, profesjonalnych inwestorów VC z całego świata – powiedział Paweł Surówka, prezes PZU Życie, CIO w Grupie PZU. – Jesteśmy dumni, wspierając konferencję Cybersec i Instytut Kościuszki w dążeniu do stworzenia z Krakowa ośrodka kojarzonego z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie cyberbezpieczeństwa – dodał.

Witelo, poprzez fundusze Venture Capital (VC), ma wspierać realizację innowacyjnych projektów od wczesnej fazy ich rozwoju (startupów) do czasu osiągnięcia zdolności operacyjnych i ekspansji biznesowej. Z jednej strony wiąże się to ze stworzeniem w Polsce centrów rozwoju innowacyjnych technologii (hubów), przy pomocy których startupy będą mogły działać globalnie, a z drugiej z inwestycjami w najlepsze VC, które poprzez swoje działania wesprą te huby.

Obecnie trwa proces rejestracji funduszu Witelo, który będzie działał jako FIZAN – Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych – zarządzany przez TFI PZU. Pierwsze inwestycje przewidziane są na przełomie 2016/2017 roku.
AM, news@gu.com.pl
(źródło: PZU)

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.