Aktualności

Rynek ubezpieczeń: PZU sprzedaje i kupuje

Na dwa miesiące przed wyznaczonym terminem PZU SA sprzedał PZU Lietuva norweskiemu Gjensidige Forsikring ASA. W ten sposób największy polski ubezpieczyciel zakończył zapoczątkowany 17 kwietnia ubiegłego roku proces przejmowania i zbycia aktywów ubezpieczeniowych na Litwie, Łotwie i w Estonii. Firma przejęła też nową placówkę medyczną.

Zakład poinformował w komunikacie, że finalizacja sprzedaży Norwegom 1 761 941 akcji zwykłych imiennych w PZU Lietuva o jednostkowej wartości nominalnej 100 litów (28,96 euro), stanowiących łącznie 99,879% akcji w kapitale zakładowym litewskiej spółki nastąpiła 30 września. Łączna wartość transakcji wyniosła 65,97 mln euro, na co złożyło się 54 mln euro ustalone w zawartej 2 lutego umowie, oraz 11,97 mln euro tzw. kwoty wyrównania aktywów netto. „Dziś zamknęliśmy ostatni etap transakcji w krajach bałtyckich: sprzedaż PZU Litwa. Pieniądze są juz na koncie Grupy PZU. Dziękuję zespołowi!” – napisał na Twitterze prezes PZU SA, Andrzej Klesyk.

Radość szefa spółki jest zrozumiała, gdyż sprzedaż PZU Lietuva była warunkiem, pod jakim PZU SA otrzymał zgodę Litewskiej Rady Konkurencji (odpowiednik polskiego UOKiK) na ubiegłoroczne przejęcie od RSA Insurance lidera tamtejszego rynku, Lietuvos Draudimas. LRK obawiała się, że przejęcie LD zaburzyłoby konkurencję w tamtejszym sektorze majątkowym, szczególnie w AC i segmencie niekomunikacyjnym. Nabycie litewskiej spółki było zaś częścią opiewającej na 360 milionów euro transakcji, w ramach której PZU SA nabył od RSA lidera polskiego segmentu direct – Link4, oraz liderów rynków: litewskiego – Lietuvos Draudimas AB i łotewskiego – AAS Balta. Przedmiotem akwizycji był też zakup bałtyckiej filii duńskiej spółki Codan Forsikring A/S.
Warto zwrócić uwagę, że największemu polskiemu ubezpieczycielowi udało się przeprowadzić wszystkie działania szybciej, niż przewidywał. PZU SA prognozował, że znalezienie chętnego na Lietuvos Draudimas może potrwać nawet dwa lata. Tymczasem umowę zbycia spółki podpisano już po czterech miesiącach od uzyskania zgody LRK. Z kolei w umowie z Norwegami znalazł się zapis, który wyznaczał maksymalny termin finalizacji transakcji na 30 listopada.

Andrzej Klesyk poinformował też, że PZU Zdrowie przejęło kolejną placówkę medyczną „A z frontu PZU Zdrowie: dziś (30 września – AM) przejęliśmy spółkę Medicus w Opolu. Dzieje się, dzieje w Grupie PZU” – napisał na Twitterze. Medicus w Opolu sp. z o.o. świadczy usługi zdrowotne w szerokim zakresie. Obejmuje on zarówno podstawową opiekę zdrowotną, specjalistykę, jak i np. rehabilitację.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.