Aktualności

Rynek ubezpieczeń: Nutka rozczarowania

Ci, którzy spodziewali się, że w ubiegłym tygodniu w Sejmie zapadną jakiekolwiek decyzje odnośnie do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, musieli poczuć głęboki zawód. Podobnie jak wszyscy, którzy liczyli, że obrady w komisjach Izby Niższej (a było ich sporo) dadzą odpowiedź na nurtujące ich pytania.

Niedawne posiedzenie podkomisji, podczas którego posłowie mieli rozpatrzyć rządową propozycję w implementacji IDD, ograniczyło się w zasadzie do ogólnej dyskusji. Choć trzeba przyznać, że kilka sygnałów, jakie pojawiły się w trakcie spotkania posłów ze stroną, nazwijmy ją społeczną, daje nadzieję na przyszłość. Najważniejszym z nich było wrażenie gotowości posłów do wprowadzenia korekt do projektu. A jeśli potwierdzą się coraz częstsze spekulacje o przesunięciu w czasie wejścia w życie dyrektywy „dystrybucyjnej”, to parlamentarzyści uwolnieni od presji czasowej mogą z większą otwartością podejść do postulatów środowiska ubezpieczeniowego.

Bez niespodzianek Niezbyt wiele wniosła natomiast informacja na temat cen OC, jaką na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych przedstawili reprezentanci instytucji rynku ubezpieczeń. W zasadzie najciekawszą informacją było to, że Ministerstwo Finansów nie zapomniało o głośnym ponad półtora roku temu postulacie zwolnienia kosztorysów z podatku VAT i w ciszy pracuje nad przygotowaniem odpowiednich przepisów dotyczących tej kwestii. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w przypadku posiedzenia KFB dotyczącego senackiego projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, mającej na celu rozwiązanie problemu wyczerpywania się sum gwarancyjnych z OC ppm. Nawet wywołująca największe poruszenie informacja, że rząd popiera taką regulację, choć znacznie precyzyjniejszą niż ta, którą przygotowała Izba Wyższa, nie była żadną niespodzianką. Już podczas czerwcowego spotkania Komisji poświęconego tej kwestii przedstawiciel resortu finansów wprost oświadczył, jakie stanowisko zajmie rząd.
Cały artykuł ukaże się w „Gazecie Ubezpieczeniowej” nr 41 z datą wydawniczą 10 października.
Artur Makowiecki
news@gu.com.pl

zapytaj o ubezpieczenie

nasi
partnerzy

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.